SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ramy wręgowe

Email Drukuj PDF

Witam

 

Rozpocząłem budowę jak wszyscy od wykreślenia siatki a następnie ram wręgowych zrobiłem to na białej płycie wiórowej.

Do odwzorowania denników przydała się kalka techniczna (podpatrzone u kolegi NOK-a) sprawdziło się bardzo dobrze.

 

 

Increase

 

 

Wycięcie kompletu denników poszło gładko

Increase

 

 

Moja Pasja jest balastowa denniki w miejscu mocowania balastu są 50mm i należało je skleić do wymagane grubości. Oczywiście wszystkie klejenia przy pomocy epidianu 5 z utwardzaczem PAC

Increase

 

 

Dennik w obróbce przez ręczny strug, praca przyjemna i niehałaśliwa

Increase

 

Po dennikach przyszła pora na wręgi. Postanowiłem zrobić je z trzech kawałków by zniwelować do minimum zakrzywienie słoi.

Widoczne zakosy elementów wręgowych przygotowanych do sklejenia

Increase

Increase

Klejenie wręgu z trzech elementów ,czynność nieco kłopotliwa by klejone elementy pokrywały się z liniami wykreślonymi na płycie ale udało się, po sklejeniu dwóch pojawiła się wprawa i szło nieźle. Klejone wręgi są mocne , zrobiłem próbę by złamać najdłuższy(wykonałem próbny wręg) i złamał się ale nie w miescu klejenia tylko obok ponieważ słoje nie przebiegały w linii prostej.nawet by złamać taki wadliwy wręg musiałem ieżle się namęczyć

Increase

zespalanie wręgów z dennikami oraz górnych elementów ram wręgowych pokładników i półpokładników

Increase

Increase

węzłówki i górne zamknięcia ram wręgowych w mesie ze względów estetycznych postanowiłem wykonać z mahoniu, przed sklejenim ich w całość ponakładałem odpowiednie profile  (czyli frezowałem frezem o danym profilu)

Increase

węzłówka po obrobieniu

Increase

wręg C złożony

Increase

Powyższe czynności zostały powielone z poszczególnymi wręgami. Komplet ram wręgowych uzupełnionych sklejką sapeli tzn fornirowaną 1,5mmtrowym obłogiem mahoniu przedstawię w następnym artykule.

a oto ta sklejka

Increase

a na koniec nieład do zładu

Increase

 

Pozdrawiam T.K.

 

 

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2013 11:08  

Komentarze  

 
#1 struna59 2013-12-10 21:42
Hej ; mam kilka pytań - jakie inne projekty rozważałes? Po jakich akwenach zamierzasz żeglować? Co ostatecznie zdecydowało , że zdecydowałeś się na Pasję? Bardzo ładny i staranny start. Czuwaj.
 
 
#2 sf153 2013-12-12 06:32
Cześć nie robiłem burzy mózgów mieszkam niedaleko konstruktora dowiedziałem się o nim od kolegi Tomka żeglarza wtedy Pan Maderski robił ostatnie zakupy do przeprawy przez Atlantyk swoja setką „łupinką” która pokonał dużą wodę. Dla mnie to dowód, że projekty konstruktora działają w praktyce a pasja 800 mi się podoba. Pływać chcę po zalewie szczecińskim Bałtyku i gdzie tam wiatr poniesie.
Dziękuje za komentarz. Pozdrawiam T.K.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.