SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Sklejkowe Wiosłowe i inne Sklejkowe kanu Sklejkowe kanu - "dokumentacja" - cz.2

Sklejkowe kanu - "dokumentacja" - cz.2

Email Drukuj PDF

Witam ponownie
Moim pierwotnym zamysłem było dokładne zwymiarowanie płatów poszycia sklejkowego i wręgów mojego kanu, jednak mając na uwadze możliwość zmiany np. długości, postanowiłem przedstawić sposób tworzenia „dokumentacji”… Mam nadzieję, że nieprofesjonalne rysunki są w miarę czytelne.

Konstrukcję zaczynamy od narysowaniu na podłodze kształtu łódki (rys. 1) – najpierw jedna burta, potem przenosimy wymiary na drugą burtę. Rufa i dziób powinny być również symetryczne. Przy rysowaniu posługujemy się bezsęczną listwą. Na tym etapie decydujemy o ostrości linii wodnych, które w kanu nie są zazwyczaj ostre. Tutaj proponowałbym „zawierzyć” listwie. Na listwie zaznaczamy punkty A i B. Po wyprostowaniu listwy (rys. 2) znamy już długość burt. W moim przypadku 520cm ( długość łódki 510cm). Kształt dziobu i rufy oczywiście taki sam. Na rys. 3 zakończenie z lewej strony zastosowane jest w moim kanu, z prawej strony w kanu Wojtka.  Łuk o strzałce 5cm jest wystarczająco duży. Jest to jedyne miejsce gdzie trzeba użyć znacznej siły do zszycia kadłuba. Na rys. 1 przedstawiony jest również sposób wyznaczania kształtu „łezki”.

Wręgi wykonałem z listew sosnowych (owręż) i ze sklejki. Szablony ze starej meblościanki. Na rys. 5 pokazałem sposób wyznaczania  wymiarów wręgi/szablonu w przykładowym dowolnym przekroju S z rys. 1

Rys. 6 Wszystkie wymiary dotyczą mojego kanu. Łódka nie posiada komór wypornościowych, gdyż wszystkie elementy konstrukcyjne mają dodatnią pływalność.

Długość mojego kanu -  510 cm wymusiła łączenie płatów poszycia w dwóch miejscach. Przy obecnym standardzie wymiarów arkusza sklejki łącząc burtę w jednym miejscu  (2x250=500cm) zbuduje się łódkę o długości 490cm. Pytanie czy warto „bić się” o 20cm? Rys. 8 - mój sposób na łączenie sklejki. Nakładka sklejkowa nie jest estetyczna. Łączenia burt , dna i łezki nie mogę pokrywać się.


Na koniec „opowieść o Kopciuszku” -  jak z trzonka od miotły zrobić pagaj. W roli głównej: trzonek sosnowy bez najmniejszego sęka i o prostych słojach o średnicy 28mm, pióro wycięte ze sklejki 6mm o wymiarach dopasowanych do „ile pary mamy w rękach”.  {#emotions_dlg.smile} Wycięcie na pióro najlepiej wykonać na pile tarczowej. Po przyklejeniu klocków tarnikiem wyprowadzić rękojeść. Do klejenia używam żywicy epoksydowej zmieszanej z talkiem, dostępnym w każdym sklepie motoryzacyjnym. Pagaj waży 711 gramów – to bardzo dobry wynik.

Podsumowanie.
Kanu charakteryzuje się dobrymi cechami użytkowymi – pakowność, zwrotność. Prostota wykonania okupiona jest kanciastymi kształtami… Jak w życiu… nic za darmo {#emotions_dlg.smile}. Jeżeli skorzystasz z mojego opisu przy budowie własnej łódki proszę o publikację na szkutnikamator.pl lub poinformowanie mnie mailem o  tym fakcie ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Pozdrawiam

Poprawiony: środa, 22 lutego 2012 11:01  

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.