SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Laminatowe Motorowe Romana - duży remont Remont Rybitwy (Romany) - Część 5 - wykończeniówka i lutowanie czyli czasochłonne drobiazgi...

Remont Rybitwy (Romany) - Część 5 - wykończeniówka i lutowanie czyli czasochłonne drobiazgi...

Email Drukuj PDF

Maj 2012

 

Dawno nic się nie działo więc kilka słów do dziennika. Chwilowo stanęliśmy z robotą. 
Po pierwsze wróciłem do pracy i trudno mi znaleźć wspólny termin z naszym zaprzyjaźnionym szkutnikiem.
Po drugie utrudniony kontakt ze wspólnikiem, który akceptuje wszystkie wydatki i przelewa potrzebne sumy, siedzi obecnie na statku cholera wie gdzie bez łączności. Sytuacja ta wstrzymuje chwilowo wszystkie poważniejsze wydatki, bez których robota się nie posunie. 

A nam skończył się zapas szarego żelkotu, którego poszło już 10L i prace wykończeniowe na pokładzie otwartym stanęły. A pozostało jeszcze dopasować i przymocować klapy w kojach i wszystko pociągnąć od wewnątrz szarym topkotem na gładko. Podobnie burty od wewnętrznej strony, które wcześniej były zabudowane płytami - teraz pozostaną otwarte, należy wymalować topkotem, gdyż powierzchnia ta nie była wcześniej nijak wykończona, i widoczna jest chropowata mata. Ale co można to robimy bo szkoda czasu, woda wzywa. 

Przez długi weekend zakończono instalację elektryczną.
- silnik, stacyjka, zrywka i zegary podłączone na gotowo - 3 dni motania się w kablach i schematach (dzięki koledze mikjet tylko 3 dni, bo było by dłużej)
Instalacja 12v pociągnięta: 
- gniazda zapalniczek (lodówka, szperacz, ładowarki, gps), 
- światło topowe z kablem ukrytym w relingu, 
- światła burtowe, 
- pompa zęzowa,
- instalacja głośnikowa i radiowa FM,
- podłączenie do oświetlenia pokładu (dokupić ledy 12v)
Tam gdzie tylko możliwe wszystko ukryte w peszelu i zamocowane, pozostaje podłaczyć tylko do panelu włączników w szafce elektrycznej.

Obecnie jesteśmy w trakcie montażu rolety wejściowej do nadbudówki i czasochłonnej wykończeniówki. Pozostaje jeszcze najbardziej niewdzięczne wyszlifowanie nadbudówki, gdzie wycięliśmy niepotrzebny właz i uzupełniliśmy kawałkiem płytą laminatu. Trzeba zamówić przednią owiewkę z poliwęglanu, wyciąć i zamontować.
Zaczęły się koszty - zawiasy, listwy, zamki, śruby, nakrętki, podkładki, kandahary itp, nierdzewka jest droga...
Zdjęć nie wklejam bo nie ma na razie co pokazywać. Plan jest taki by jak najszybciej zwodować łódkę i resztę czyli tylko wnętrze kabiny będę kończył na przystani, bo muszę już zwolnić garaż, z którego korzystam gościnnie. 
Grafik w pracy jest napięty jak parasol w d...e więc wcześniej jak w przyszłym tygodniu nic nie popchniemy roboty.

 

Dla posiadaczy silników yamaha fourstroke wklejam schematy podłącznia, żeby nie musieli długo szukać na rosyjskich serwerach :)

 

 

 

 

 

 

18.05.2012

 

Trochę się ostatnio pogrzebało przy kadłubie. Znów lutowanie i ciągnięcie "druta", znaczy kabelków :D
Udało się polaminować pokład zewnętrzny na gotowo i dołożono kolejną warstwę maty i żelkotu wewnątrz bakist usztywniając kadłub. W między czasie z kilku niepotrzebnych rzeczy powstał kolejny uchwyt na feedery... (więcej sprzętu jak talentu :D )

 

Wystarczy dokręcić widełki, wyregulowac kąt i tylko stawiac kije.


Bakista rufowa, tu wejdą zbiorniki z paliwem i wędiska teleskopowe - oczywiście bakista będzie zamykana solidnie.


wystarczy dokręcić klapę i zrobić mięciutkie oparcie.


w późniejszym czasie dokręci się uchwyty na kubki, stolik i klapy. A podłogę pomaluje na gotowo na samym końcu by dobrze stwardniała.


po pomalowaniu dokeci się fotel sternika i mozna pływać

jak wyschnie to pochowamy kable i cięgna ze sterociągiem.

 

20.05.2012

Elektryka całkowicie podłączona!! Żmudne to ciąganie druta i lutowanie wszystkich złączek i kabelków, ale nareszcie skończone!!!


Szafka elektryczna a w niej GTR i woltomierz zamontowane i wszystko polutowane :) Załączenie hebla i poszczególnych obwodów sygnalizowane diodami led 12V. Światła burtowe, topowe, oświetlenie pokładu, kabiny, pompa zęzowa (poza heblem)m podłączone i działa. Pozostało podłączenie radia FM i VHF z anteną. 
Dodatkowo (wyszło w praniu na ostatnią chwilę) położony jest piękny baranek na nadbudówce wyrównujący nierówności i różnicę kolorów w laminatach. Zdjęcia wkrótce, bo w nawale pracy nic nie zrobiłem.

23.05.2012

 

Zamontowana roleta i klapy w bakistach oraz listewki wykończeniowe.
...pozostaje dokręcić listwy maskujące



A tutaj pozostaje zrobić porządne oparcie i wygodne poduszki

 

Czekam na komentarze i uwagi. Chętnie też rozważę ciekawe pomysły i odpowiem na ewentualne pytania.

Pełna dokumentacja fotograficzna tutaj

Poprawiony: czwartek, 24 maja 2012 23:24  

Komentarze  

 
#1 Łukasz 2012-05-26 16:16
Witam.
Piękna robota z tą romaną, wiem ile pracy wymaga taka łajba, sam posiadam takową i jestem w trakcie remontu, ale u mnie to jeszcze daleka droga do zwodowania.
Chciałem się zapytać o roletę którą Pan zastosował na wejście, jak z jej szczelnością i czy mógł by Pan podać namiary gdzie taką nabyć?
 
 
#2 Bartosz Bukowiecki 2012-05-28 13:51
nic nie mogę powiedzieć w praktyce, gdyż łodka dopiero kilka dni stoi na wodzie bez plandeki a dotychczas nie padało. Ale konstrukcja rolety sugeruje że powinna być szczelna, gdyż pióra rolety są ze sobą szczelnie połączone. W trakcie mycia przed wodowaniem kilkakrotnie trafiłem w nią karcherem i nic nie przeciekło. Prowadnica rolety to C-ownik o głębokości ok 2cm i wydaje się że nawet jeśli pocieknie woda po rolecie to prowadnicą słynie do dołu. Ale jak mawiają starzy górale pożyjom uwidjom ;) Roleta była kupowana w sklepie z akcesoriami i elementami do wyrobu zabudów i szaf typu komandor. ta konkretna roleta to http://www.rehau.pl/2323317F3BE2214BC12570BA0046FECC.shtml koszt z prowadnicami wymiar 100cm x 90cm 352zł bez listew maskujących. Te będą z profili aluminiowych zakupione w leroy merlin 30zł 2,5m
 
 
#3 Piotr Łoś 2012-07-26 10:55
Witaj, kawal dobrej roboty. Ja wzialem sie za rybitwe, ale im dalej w las ... :) Mam pytanie czy masz moze schemat instalacji elektrycznej /przykladowy/ do tego typu lodki? chodzi o zabezpieczenia/przekazniki itp (w mojej jest silnik stacjonarny, ale to sie dopasuje).
I pytanie nr 2 czy te plyty z ktorych robiles zabudowe to robiliscie sami czy da sie gdzies taki laminat nabyc?
z gory dzieki za pomoc. A pomysl z roleta genialny- chyba go zapozycze.
 
 
#4 Bartosz Bukowiecki 2012-09-13 22:06
przepraszam że tak późno ale nie dostałem powiadomienia. Nie mam schematu instalacji jakiegoś fabrycznego. Sam zmalowałem sobie schemacik i jest dobrze :) A podstawy wiedzy są bo szkoła elektroniczna ukończona :) Na razie jest dobrze, bezpieczniki się nie palą :)

Płyty dostaliśmy jako odpad z lokalnej stoczni jachtowej która wycinała to z nowych kadłubów (wyprasek) w trakcie uzbrajania. Przyznam że była to duża dogodność i oczędność czasu i pieniędzy. Może jedynie drażnić różnica w odcieniach bieli. Ale już postanowiłem pokład zewnętrzny wyklejać wykładziną w celu wygłuszenia - stuknięcia płosza ryby.
 
 
#5 Bartosz Bukowiecki 2012-09-17 23:10
W związku z tym że remont jeszcze nie skończony (może i dobrze) bo po wypływaniu kilkunastu godzin, postanowiłem że całkowicie wytnę miskę spod silnika - dokładnie obecne oparcie - a mianowicie tylnie oparcie będzie całkowicie na płasko otwierane do pionu po opuszczeniu silnika do wody. Większe i wygodniejsze oparcie, a w trakcie wędkowania opuszczone oparcie daje łatwy dostęp do wanny pod silnikiem gdzie stoi wiaderko z zanętą i cały syf będzie spadał do tej wanny własnie a później spłukany wodą :) Mniej sprzątania na pokładzie ziemi po robakach i zaschniętej zanęty.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.