SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Laminatowe Żaglowe Katharsis czyli mój Vis 55 Katharsis czyli mój Vis 55 - cz.4

Katharsis czyli mój Vis 55 - cz.4

Email Drukuj PDF

No cóż...  Moje ambitne plany,   "sześć miesięcy od rozlania żywicy do rozlania szampana" wzieły w łeb. Trzeba było naprawić rozbity samochód. Ale teraz znów można wziąć się za łódkę. Wcześniej planowałem balastowanie na wodzie. Zrobiłem to jednak w garażu. Po prostu wykorzystywałem każdą wolną chwilę. Użyłem wyprasek ze stali ocynkowanej. Wygląda to  tak.

a po wlaminowaniu, tak...

Nie wiem czy drugi raz użył bym tego samego. Wiadro tych wyprasek waży prawie 80kg. Ale sporo roboty z laminowaniem. Chyba sztaby żelaza były by prostsze w pracy.

 

Teraz kilka własnych sposobów jak osadzić kabestan i nie popsuć sobie nerwów. W moim vis`ie w wielu miejscach gdzie przychodzą okucia wlaminowane są wzmocnienia z aluminium. to w nim wierci się i gwintuje . W ten sposób śruby mocujące osprzęt nie przechodzą na wylot.

Otwory montażowe w kabestanie są większe niż śruby które mają je trzymać. Tak naprawdę śruba trzyma za kabestan swoim stożkowym łbem który wciska się w z fazowany otwór.Sam trzpień śruby ma spory luz w otworze przez który przechodzi.

Jeśli pod kabestan ma trafić jeszcze stolik knagowy trzeba dużej dokładności przy montażu. Otwory w stoliku nie mogą być większe niż śruby które będą trzymać kabestan. W przypadku kabestanu "Lewmar 6" są to szóstki. A więc trzeba wstępnie przykręcić zaciskami stolarskimi dolną część kabestanu ze stolikiem i tak dobrać wiertło aby pasownie przeszło przez otwory w kabestanie nie powiększając ich a swoim czubkiem zaznaczyło miejsce gdzie ma być otwór o właściwej średnicy. Czyli 6mm. Prawdę mówiąc 6,2 mm. Czyli z maleńką tolerancją. W ten sposób mamy przewiercony stolik który może posłużyć za szablon do wiercenia w pokładzie.

Na tym zdjęciu wygląda jak by stolik czy taż podstawa kabestany jak niektórzy na to mówią był do góry nogami. Ale tak nie jest. To takie złudzenie.

Stoliki kupiłem w sklepie RAKSA i są to stoliki pod kabestan K3 Łysiaka. Ale pasują do Lewmara 6`.Wcześniej myślałem o takich niesymetrycznych.  Zamówiłem je firmie Ogaz-Tig ale właściciel przez dwa miesiące mnie zwodził, więc....

Można teraz zacząć wiercić i gwintować.

 

Oczywiście wiercimy i gwintujemy kolejno każdy otwór. Ale w stoliku otwory mamy 6,2mm a w pokładzie potrzebujemy 4,8mm do gwintownika. Zakładamy więc znów wiertło 6,2mm i wiercimy przez stolik ale dosłownie kilka obrotów, tak aby czubek wiertła zrobił nam maleńki dołek na środku otworu pod właściwe wiertło. Zakładamy wiertło 4.8mm. i wiercimy właściwy otwór. Można po przyłożeniu wiertła do pokłady włączyć na moment wiertarkę na lewe obroty aby wiertło dobrze siadło w zrobiony wcześniej punkt.Można gwintować. Po gwintowaniu wkręcamy śrubę i dopiero wtedy wiercimy kolejną. Ja dodatkowo każdą śrubę owinąłem kawałkiem taśmy papierowej aby zlikwidować tan niewielki luz który powstał przez to że użyłem wiertła o dwie dyszki większego niż śruba.

Teraz można spokojnie posmarować otwort poliuretanem i poskręcać. Każda śruba ładnie siądzie w swoim miejscu a stolik nie będzie miał luzów pod kabestanem.

Uszczelniając kabestan nie można zapomnieć że z pod niego musi wypłynąć woda która dostanie się do niego, choć by przez otwór na korbę. Zimą mróz może narobić szkody. W kabestanach lewmara jest taka meleńka dziurka przy podstawie. Nie można jej zakleić.

 

No i gotowe.

Można założyć zawleczkę sprężynową i gotowe.

A tutaj w towarzystwie knag rowkowych.

I jeszcze maleńka uwaga. Stożek śrub do przykręcania kluczem imbusowym jest nieco inny o stożka śruby pod śrubokręt krzyżykowy. I nie zawsze ładnie pasuje do otworów. Na przykład przykręcając knagi szczękowe śruby z krzyżykiem pięknie pasują a z imbusem wystają.

Pozdrawiam.

C.D.N.

 

Poprawiony: wtorek, 19 czerwca 2012 10:11  

Komentarze  

 
#1 Piotr Biały 2012-06-22 10:28
Doskonały pomysł z użyciem wyprasek. Ja używałem odpadu po śrutowaniu, bardzo ladnie wymieszalo sie z betonem. Ale mam wrażenie, że wybraski byłyby równie dobre. Zdradź, gdzie można je nabyć/uzyskać?
 
 
#2 Sławomir Krajs 2012-06-24 01:45
Można je kupić tam gdzie produkują elementy do budowy stelażu pod płyty karton-gips. Czyli chyba w każdym mieście. Istne zagłębie to kieleckie. Ale wystarczy w sieci poszukać. Ja bez trudu kupiłem u siebie, czyli w Częstochowie. Kilogram za 1 zł. Pojechałem z wagą łazienkową, bo na miejscu może nie być czym zważyć.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.