SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Mały Książę MX - W. Tobisa remont kapitalny Tak powstaje Iskra - remont kapitalny Małego Księcia

Tak powstaje Iskra - remont kapitalny Małego Księcia

Email Drukuj PDF

Witajcie Szanowni Koledzy i Koleżanki - społeczności szkutnicza!

Oto nasza relacja z przywrócenia do życia pewnego jachtu

Kamil i Estera to my (amatorzy, bez jakiegokolwiek doświadczenia), a naszym marzeniem było znalezienie "czegoś, potencjalnie pływającego" i wyremontowanie "TEGO".  Po wielu miesiącach polowań na alledrogo udało się nam wylicytować skorupy jachciku konstrukcji W. Tobisa - Małego Księcia MX. Jacht o długości 5,5m, szpicgat, o pięknym kształcie

Na aukcji wyglądało to tak:

Przyjechaliśmy i zobaczyliśmy takie coś:

Increase

Increase

Increase

 

Stan ogólny - hmm SUROWY. Kolejni właściciele sporo się natrudzili by wyczyścić skorupy do tego stanu. Ogólnie nic oprócz czystego laminatu nie było. Skorupy nabyliśmy oddzielone od siebie, położone na kilku listwach by trzymało się to jakoś "kupy". Niestety samo oddzielenie nastąpiło poprzez wycięcie części górnej i tym samym spowodowało to spory ubytek w szerokości pokładu. Gdyby nie te listewki, to pokład zapadłby się do środka kadłuba. Dolna część w dość dobrym stanie, kilka peknięć, lecz wymaga zwiększenia grubości. Ścieranie/piaskowanie swoje zrobiło. W niektórych miejscach laminat miał ledwie 2mm.  Górna część w stanie bardzo słabym. Sporo pęknięć, ubytków, dziur itp. Laminat strasznie cienki. Poniżej kilka zdjęć

Increase

 

IncreaseA

 

Increase

Increase

tak wyglądało wnętrze:

Increase

Increase

Increase

Koniec pierwszej relacji. Jak widzicie potrzeba bardzo dużo czasu, pracy i pieniędzy, żeby to „cudeńko” odzyskało swój blask.  Będziemy wdzięczni za wszelkie praktyczne porady i opinie. Na chwilę obecną naszą bazą wiedzy jest książka samego konstruktora (W. Tobisa) o budowie  jachtów z laminatu i świeżo nawiązana współpraca z właścicielem innego Księcia „Nereidy”, która również przeszła pełny remont kapitalny i teraz pięknie się prezentuje.

Gdybyście mieli jakiekolwiek informacje kiedy powstała nasza łódka, kto i gdzie ją zbudował albo jakieś zdjęcia jak kiedyś wyglądała, będziemy  wdzięczni.

 

Pozdrawiają

Kamil i Estera

Poprawiony: piątek, 19 grudnia 2014 18:10  

Komentarze  

 
#1 Marcin Pawłowski 2014-12-21 18:11
Może trafiliście już na tą stronę http://www.oldtimeryacht.com/tobis.htm . Życzę wytrwałości i doprowadzenia remontu do końca.
Marcin
 
 
#2 Kamil_N 2014-12-28 02:15
Dziękujemy. Oczywiście tą witrynę odwiedziliśmy na samym początku, gdy zaraz po zakupie, szukaliśmy informacji o konstrukcji "Mały Książę MX". Pozdrawiamy serdecznie!
 
 
#3 pies_na_wiatr 2015-01-12 09:42
Witaj Kamil, jeśli potrzebujecie planów MXa, śmialo pisz na adres jarek_p@vp.pl Jak patrzę na te zdjęcia, to nie mam żadnych wątpliwości, że powinniście mieć komplet dokumentacji - i to nie poświęcając ani zlotówki na inne cele, niż odrestaurowanie tego pięknego jachtu. A tak sie sklada, że dysponuję planami Witka :)
Pozdrawiam,
Jarek P.
 
 
#4 Kamil_N 2015-01-21 12:17
Dzięki wielkie, ale plany w odpowiedniej skali otrzymałem przy zakupie skorup od poprzedniego właściciela, który zadbał o zdobycie wszelkiej dokumentacji.
Niedługo kolejna relacja.

Pozdrawiamy
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.