SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Patenty i porady Rurowy podnośnik jachtowy "Moździerz - 1"

Rurowy podnośnik jachtowy "Moździerz - 1"

Email Drukuj PDF

Witam brać szuwarowo - bagienną.

Pozwolę sobie umieścić kilka zdjęć ostatnio wykonanego przeze mnie podnośnika jachtowego.  Dlaczego moździeż, a no dlatego, że tak wygląda.  Widziałem kilka podobnych konstrukcji wykorzystujących wyciągarki linowe lub wciągarki łańcuchowe.  Długo się przymierzałem do budowy, projekt już dawno był na papierze, no i wreszcie stało się korzystając z ładnej październikowej pogody.

Wstępnie planowałem użycie wciągarek linowych, ale po przemyśleniach stwierdziłem, że rozwiązanie łańcuchowe będzie prostsze.  Dodatkowo wciągarki łańcuchowe można zdjąć i wykorzystać do innych celów.  Moje wciągarki sa 2 tonowe.

Podnośnik składa się z czterech słupów (2m) z podstawami , na których nałożone są suwaki z rur, a między podwójnym zestawem słupów zakłada się dwie belki po 2,5 m.

Myślę, że zdjęcia są na tyle czytelne aby każdy wiedział o co chodzi.

Najtrudniejszą rzeczą było znalezienie rur o takich średnicach aby pasowały na siebie z niewielkim luzem.  Znalazłem w Centrostalu w Radomiu.

Rury na słupy, suwaki, podstawy i zaczepy są ze stali przewodowej R-35.  ścianki słupów to 6,9 mm, średnica 760 mm.  Podstawy to blacha 8mm (50 x 50 cm).  Zaczepy wciągarek płaskownik 10 mm.  Belki wykonane z profilu prostokątnego 80 x 60 ścianka 5mm ze stali konstrukcyjnej 18G2A.  Belki będą pracować na zginanie obciążone siłą skupioną na środku.  Dodatkowo zrobiłem sworznie z pręta 20 mm z uszami i zahartowałem je (8 szt.).  Sworznie służą do zabezpieczania belek po włożeniu w półeczki na suwakach i  zabezpieczania suwaków przed opadnięciem (nie ma jeszcze otworów w słupach).

Dlaczego takie materiały?  Takie mieli w Centrostalu.  Dobrze, że ktoś zrezygnował z zamówionej stali konstrukcyjnej, ponieważ były tylko 3 sztangi, inaczej na zamówienie.

Zapomniałbym o kółkach technicznych, po dwa na słup, w celu łatwego przemieszczania po ziemi (nawet po trawie, sprawdzone).  Dodam, że taki jeden słup trochę waży, więc po co się wysilać.

Czas budowy 3 dni bez załatwiania materiałów.  Samo sterczenie w halach Centrostalu zeszło mi prawie cały dzień.

Zużyte tarcze do cięcia: chyba 7.  Do szlifowania: 1.  Zużycie prądu: nieznane Laughing, CO2: nieznane.

Spawanie w CO2 MIG/MAG'iem.  Otwory wycinane otwornicami z bimetalu.

Zostawiłem to na zimę pod tarasem nie malując, aby trochę rdza złapała (farba lepiej trzyma).  Na wiosnę pomaluję.

Zdjęcia niestety robione były telefonem i nie są najlepszej jakości.

W razie pytań proszę śmiało pisać Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Increase

 

Increase

 

Increase

 

Increase

 

Increase

 

Increase

 

 

Increase

 

Increase

 

Increase

 

 

Poprawiony: czwartek, 04 listopada 2010 21:29  

Komentarze  

 
#1 Tomasz 2010-11-06 19:39
http://www.zeglarstwo.pl/post/2/1230.html

Podobne ;-)
 
 
#2 Dziadu 2010-11-07 21:59
Właśnie na takich konstrukcjach się wzorowałem. Jest tego trochę w sieci, tak łańcuchowe, ale głównie linkowe. U mnie celowo wciągarka jest na zewnątrz. Przy tak krótkim ramieniu nie ma to znaczenia, a nie będzie przeszkadzać od strony podnoszonej łodzi. Jedno mnie wyrwało z butów, cena tego kompletu z linka. Mogę takie coś za około pół tej ceny zrobić.
Pozdrawiam
Dziadu
 
 
#3 dominico12 2013-06-02 20:16
jak w osłonie Co2 to raczej spawałeś mag-iem
nie mig-iem
( wiem że to mag-iem dziwnie brzmi)
 
 
#4 Dziadu 2013-06-02 22:57
Chodziło o maszynę do spawania metodą MIG or MAG. Tak się jednak składa, że jak dobrze pamiętam to tym razem miałem jeszcze butlę z Argomixem więc metoda MIG.
Ale jakby tak naprawdę drążyć to Argomix daję coś pośredniego osłonę gazu neutralnego i częściowo aktywnego, więc MIG/MAG.
 
 
#5 Teodor 2013-10-23 07:36
Tak sie zapytam, bo sam się przymierzam do zbudowania podobnego dość podnośnika lecz ja chce poprowadzić linki stalowe do jednej korby. tylko własnie tu nakłada mi sie pytanie czy jeżeli ma pan to na 4 podnośnikach potrzeba do pdniesienia łodzi 4 osob ?
 
 
#6 Administrator 2013-10-23 08:29
Wystarczy jedna osoba która po kolei podnosi po troszeczku. Przy dwóch osobach nie ma żadnego problemu.
Teodor - jeśli masz lekką łódkę to być może jedna korba będzie miała wystarczający udźwig aby podnieść łódkę. Wykonany przez Tomka podnośnik może podnieść łódź o wadze kilku ton..
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.