SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Porady i plany Plany i rysunki Płetwa sterowa RAMBLER

Płetwa sterowa RAMBLER

Email Drukuj PDF

Witam,

Podczas renowacji jarzma steru okazało się, że nie ma kontra fału od płetwy sterowej. Dłuższą chwilę się zastanawiałem gdzie go poprowadzić i nic mądrego nie wymyśliłem, może właściciele Ramblerków pochwalą się zdjęciami jak to u Nich wygląda, albo podpowiedzą coś:]

Pozdrawiam

Marcin

Poprawiony: czwartek, 01 grudnia 2011 18:18  

Komentarze  

 
#1 Jacek 2013-12-27 16:14
Ostatnio przeglądałem plany Ramblera i wygląda to tak, jakby nie miało być żadnego kontra fału - płetwa sterowa jest "na stałe" opuszczona.

Edyta: Na planach wygląda to tak, jakby płetwa sterowa była stała. Może ja ich nie umiem czytać, albo pominięto ten element na planie, jako dowolny, zależny od "widzi mi się" szkutnika. Natomiast praktycznie była podnoszona, ale stosowano stalową płytę 8mm, więc raczej nie było problemu z jej samowolnym unoszeniem się... stąd i potrzeby użycia kontrafału.

http://szkutnikamator.pl/index.php/patenty/plany-i-rysunki/84-rambler-rysunek-petwy-sterowej-i-jej-wymiary

Pluciński w "Sam zbuduj łódź" pisze "Jeżeli chcemy, aby miecz drewniany sam się zanurzał, należy go w dolnej części obciążyć ołowiem lub żelazem."[s.91] Przypuszczam, że to samo można zrobić ze sterem.
 
 
#2 Administrator 2020-05-09 21:22
Kontrafał jest zbędny całkowicie.
Miecz i ster z blachy opadają samoczynnie. Jedynie fał jest potrzebny do podnoszenia płetwy.
W moim Ramblerze miecz miałem podnoszony na łańcuchu "z ręki" i łańcuch był zahaczany na haczyk w kokpicie. Tak było oryginalnie zrobione.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.