SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

nity szkutnicze

Email Drukuj PDF

Witam odwieczny problem u nas w kraju – nity szkutnicze. Szukam nitów okrągłych miedzianych o dł. nie mniej niż 5 cm średnica 3mm do tego podkładki o średnicy 1 cm. Kto może widział kto może wie gdzie można je kupić proszę o kontakt. Na początek szukam z 500szt.

Poprawiony: środa, 10 października 2012 09:06  

Komentarze  

 
#1 Jacek 2012-10-10 11:32
Jeśli faktycznie jest problem z zakupem nitów, to można je zawsze wykonać samemu. Gdyby chciał Pan spróbować, proszę o e-mail wyślę skan paru kartek z jednej z książek z lat 80-tych (wówczas też był problem z tymi nitami ;) )
 
 
#2 BartłomiejM 2012-10-10 19:16
Sprawa wygląda tak, że ja szukam dziury w całym. Można zrobić nity samemu, ale nie znam składu miedzianego nita. Drut można kupić od spawania w markecie lub drut od przewodów elektrycznych. Drut do nitów ma odpowiednie proporcje stopu. Dlatego szukam gdzie mogę odpowiednie mieszanki. Połączenie elastyczności i wytrzymałości… i tu jest problem, że znalazłem jeden sklep poza krajem gdzie można kupić. Jak do końca tygodnia nic nie znajdę to zamawiam i płacę euro ;-(
 
 
#3 Jacek 2012-10-10 19:34
Cytuję Bartłomiej Malecha:
Drut do nitów ma odpowiednie proporcje stopu.


Nie miałem pojęcia. Szczerze mówiąc sam nigdy bym się nie podjął robienia samodzielnie nitów, a jedynie wpadłem na taką instrukcję przeglądając jedną z książek w tematyce...

Spróbuj patrzeć na pozytywną stronę zakupu ;) kup więcej i odsprzedaj, to może pokryjesz swój koszt zakupu (z drugiej strony może ich u nas nie ma, bo nie ma też zapotrzebowania i odsprzedaż może być niemożliwa). Tak. czy inaczej wysyłka pewnie będzie kosztować tyle co nity, więc może warto zaryzykować i kupić trochę "na zapas".
 
 
#4 jansowa 2012-10-10 21:14
Jeśli chodzi o "starodawne" nity do rozklepywania na podkładce od strony wewnętrznej (od zewnątrz jest łepek) to korzystając z przykładu Pana Celarka stosowałem gwoździe miedziane.
Nity i podkładki widziałem na stronie toplicht.de
Podkładki widziałem też w katalogi Lindemann
 
 
#5 buksztel 2012-10-11 18:52
Bartek, stop miedzi ,to albo mosiadz albo braz .
A nity miedziane sa z miedzi .
Napisz lepiej co wiesz o nitowaniu , odsylam do ksiazki "Sam zbuduj lodz " tam znajdziesz cale kompedium wiedzy na temat nitowania i jak wykonac przyrzad do tloczenia podkladek i samodzielnego wykonania nitow .
Uprzedzam ,ze prawidlowe nitowanie nie jest wcale takie proste pozdrawiam
 
 
#6 tcsmok 2012-10-17 21:33
Raz w życiu musialem wykonać nity. Do Omegi. Zrobiem tak - kupiem śruby z bem soczewkowym (M4), podkadki, nakrętki. Skręciem. Obciąlem nadmiar gwintu. Walnąem mlotkim, aby się nie rozkręcio. Bylo tergo ze 20 szt. Omega przeżyla i plywala jeszcze wiele lat. Podczas nitowania trzon nita ulega często wyboczeniu i powoduje to pęknięcie listew. Nit ma funkcję wylącznie zczepną, tak jak śruba. Dodatkowa zaleta - bez przemocy, dowolny docisk. Nit jest rozwiązaniem z dawnych czasów, niekoniecznie niezastąpionym.
 
 
#7 Jacek 2012-10-18 21:49
Ciekawe... Czy można prosić Panie Bartku o podesłanie zdjęć z nitowania i efektu? Tym bardziej chciałbym zobaczyć te prace jeśli zdecyduje się Pan na wykonanie własnych nitów. Z tego, co napisali inni użytkownicy mógłby to być materiał wart publikacji... Tak, jak napisałem na początku, wyczytałem tylko, że można takie nity wykonać samemu w książce sprzed kilkudziesięciu lat i nie sądziłem, że dziś ktokolwiek mógłby się tego podejmować. A nuż mi przyjdzie kiedyś spróbować ;)
 
 
#8 Jacek 2012-10-23 21:48
Cytuję buksztel:
"Sam zbuduj lodz" tam znajdziesz cale kompedium wiedzy na temat nitowania i jak wykonac przyrzad do tloczenia podkladek i samodzielnego wykonania nitow.


Pozwolę sobie sprostować - chodzi o książkę "Żeglarzu zrób to sam" Mieczysława Krajewskiego. W "Sam zbuduj łódź" M. Plucińskiego nie ma ani słowa o nitach ;)
 
 
#9 Mariusz 2012-10-25 18:24
Witam
do wykonania nitów wykorzystałem miedziane gwoździe - papiaki, ( zastosowanie przy budowie dachów miedzianych podkładka- moneta 1 grosz wklęśnięta- wyprofilowana młotkiem zaokrągloną częścią śruby.
Zadam pytanie po co się tak męczyć, i kombinować, są wkręty do drewna z nierdzewki, czy mosiądzu cena podobna, pracy o wiele mniej i lepiej trzymają.
 
 
#10 buksztel 2012-10-25 19:39
Witam Jacku,
pozwolisz ,ze pomoge .
Wydanie z 1974 r , rozdzial III strona 74.
Do Jacka ,Mariusza oraz wszystkich ktorzy chca sie dowiedziec jak i dlaczego nitowac .
1) nit wykonany jest z miedzi , ktora to jest wyzarzona , czyli bardzo miekka
2) nalezy zrozumiec zasade nitowania :
Metoda ta polega na zacisnieciu lacznika (nit ) na podkladce i to owa podkladka trzyma , leb nita jest tylko zabezpieczeniem .
3) bardzo istotne jest zatem idealne spasowanie nita z podkladka .
Mariusz dlaczego nie wkrety , poniewaz zbyt mocno trzymaja, a to w kostrukcjach drewnianych nie jest wskazane ,po prostu peka .
Jacek, czekam na duzy kubek rumu :lol:
pozdrawiam Buksztel.
 
 
#11 kroski 2012-10-26 02:19
Witam,
zerknij tu, troche to daleko ale zawsze jakies rozwiazanie. http://boatcraft.com.au/Shop/index.php?main_page=index&cPath=12&zenid=146d81e2493613a221b9018541085a99
Pozdrawiam
 
 
#12 BartłomiejM 2012-10-26 08:41
Witam
Właśnie wczoraj w nocy zakończyłem poszukiwania. Podkładki kupiłem na allegro u sympatycznej pani Ewy. Okazało się że dziewczyna jest w stanie pomóc innym szkutnikom. Można dobrać w zamówieniu średnicę zewnętrzną i wewnętrzną. Co do nitów temat też już załatwiony. Kupiłem tysiąc sztuk takie jakie potrzebuję. Dla zainteresowanych mogę podaję adres mailowy classicyacht.rw@gmail.com
Dziękuję za pomoc wszystkim. Książkę "Żeglarzu zrób to sam" Mieczysława Krajewskiego już kupiłem i wczoraj do mnie dotarła.
Pozdrawiam i zaczynam prace zimowe.
 
 
#13 Jacek 2012-10-26 13:40
Cytuję buksztel:
Wydanie z 1974 r , rozdzial III strona 74.


Mam wydanie z 1964r. ;)
 
 
#14 Aleksander Willim 2012-10-27 15:58
Witam wszystkich.
W swoim poradniku p. J.Maderski podaje sposób nitowania" na podwójnie zaginane gwozdzie."
Rozbieralem ostatnio wrota ze starego warsztatu (lata 50 ubieglego wieku)zbudowane tą metodą i trzymaly jak...nie wiem co.
Rozpoczalem budowę Pasji 660 MS i w dokumentacji też podano ten sposób nitowania.
Co koledzy na to??
(Sposób ze śrubami też rozważam.....)
Pozdrawiam budujacych.
 
 
#15 Jacek 2012-10-27 21:22
Cytuję Aleksander Willim:
sposób nitowania "na podwójnie zaginane gwozdzie"


Z tego, co wyczytałem jest to jeden ze sposobów łączenia drewna za pomocą łączników metalowych. Pomocny byłby młotek, który po rozhartowaniu nawiercamy, żeby ułatwić sobie zaginanie gwoździ. Zaginanie gwoździ stosuje się, gdy łączy się na zakładkę lub przy ukosowaniu, gdy długość skosu jest mniejsza od wymaganej (chyba chodzi o stosunek długości skosu do grubości deski 10/1). Wyczytane w "Żeglarzu zrób to sam" M. Krajewskiego.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.