SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Piotrka Pasja 400 Pierwsze cięcie

Pierwsze cięcie

Email Drukuj PDF

Dziś postanowiłem wystartować. Rozpocząłem od wycięcia skrzynki mieczowej i grodzi. Długo mi się zeszło, bo trasowanie chciałem zrobić jak najdokładniej i dzięki temu, że mierzyłem trzy razy uniknąłem poważnego błędu.

Łuki wydają mi się blisko górnej krawędzi grodzi, ale wygląda na to, że tak ma być.

W projekcie jest trochę mało danych - tylko to co najistotniejsze - jak na moje potrzeby, więc przerysowałem projekt do autocada i teraz jest tak jak chciałem.

Weryfikuję opinię na temat sklejki 6mm. Nie czepiam się, że jest pofalowana, ale niestety wierzchnia warstwa jest bardzo cienka i wydaje się słabo trzymać. Jak złąpie się za zadzior po piłowaniu, to można oderwać pasek szer ok 2mm na dużej długości. Czy to normalne?

Fotki:

 

Niestety nadal nie mam drewna sosnowego, ale mam nadzieję, że w tym tygodniu je zorganizuję. Nie dysponuję krajzegą, ani grubościówką, więc muszę pociąć u stolarza tarcicę i tylko u siebie docinać. Mam w związku z tym pytanie: w projekcie jest napisane, żeby pociąć tarcicę na listewki 35x16 - ok 42m i dalej jest wyszczególnione jakie są potrzebne długości. Suma tych listewej nie daje 42m, więc rozumiem, że reszta jest nie określona. I teraz nie wiem, czy spisywać z projektu (z rysunków) długości, czy po prostu pociąć to co kupię i liczyć, że starczy? Dziękuję za wskazówki.


Poprawiony: wtorek, 22 kwietnia 2014 21:11  

Komentarze  

 
#1 Administrator 2013-07-14 22:55
Z wierzchnią warstwą nie powinno się ta dziać jak opisujesz.
Po prostu - dla zysku wierzchnia okleina została zrobiona najcieńsza jak się dało byle tylko wyglądała...
Jak będziesz szlifował np krawędzie - wyjdzie jak wyjdzie....

Co do listewek: spis długości jest po to abyś wiedział +/- jak rozplanować aby mieć takie kawałki. Na pewno będzie potrzeba więcej dlatego zrób troszkę zapasu.
jeśli masz listwy np 3,2 m a potrzebujesz 2 i 1 metrowe to pasuje, ale jeśli potrzebujesz 2,5 m to już musisz kombinować z krótszą albo wziąć więcej listew. Chyba że projekt przewiduje łączenie listew na długości..
 
 
#2 Jacek 2013-07-15 10:01
Ja buduję Pasję 375 - to jest praktycznie z tego co widziałem po innych relacjach budów, taka sama konstrukcja, tylko trochę większy wymiar. U mnie w projekcie też jest wymieniona łączna długość listew - 38m, a wyszczególnione są tylko te dłuższe (wzdłużniki burtowe, pokładowe i półpokładowe, rumpel, itd), wymienione żeby ich nie sztukować po długości. Reszta to są elementy z krótszych odcinków i możesz je robić z "odpadków"
Jednym z powodów dla których zdecydowałem się na budowę akurat 375, była instrukcja wspierająca budowniczego - bo ja nigdy wcześniej nie kalałem się :lol: robotą rzemieślniczą i miałem spore wątpliwości czy sobie poradzę. W tej instrukcji jest troszkę bardziej wyszczególnione co i jak. Nie wiem jak u Ciebie, ale na pewno masz jakieś rysunki do budowy. Na ich podstawie musisz sobie określić jakie listwy (chodzi o te dłuższe) będą Ci potrzebne. Ja zrobiłem sobie listę wszystkich wyszczególnionych w instrukcji listew charakterystycznych wg wymiarów tj: maszt, bom, stępka, pokładniki, wzdłużniki, listwy konstrukcyjne skrzynki itd. Oprócz tych, które mają swój indywidualny przekrój resztę należy pociąć, tak jak u Ciebie na listewki 35x16, z których część ma podaną długość. Nabytą wcześniej w tartaku tarcicę zabrałem do stolarza i według przygotowanej listy stolarz pociął mi listewki. Najpierw wycięliśmy te listwy, które miały większy przekrój - tu musisz przeanalizowąć projekt kilka razy żeby nie pominąć żadnej listwy - chyba, że masz wymienione. Potem pozostałą tarcicę stolarz na grubościówce przygotował mi na przekrój 35x16 - wyciął te wspomniane dłuższe listwy - u mnie np: 4x4m, 2x2.7m, 2x1.5m - a całą pozostałą resztę pociął mi w tym przekroju na 2-3 metrowe listwy, tak, żeby łatwiejsze były w transporcie. Tutaj już nie liczyłem dokładnie długości - wstępnie wyszło mi tego z nadmiarem a na obecnym etapie prac mogę stwierdzić, że towaru na pewno starczy. Oczywiście jakoś zgrubnie musisz to próbować wcześniej oszacować, żeby mieć z małym zapasem na nieprzewidziane wypadki.
Podsumowując tą moją przydługą wypowiedź, polecam najpierw wyciąć listwy wyszczególnione w projekcie, a resztę pociąć na nieokreślonej długości ( tzn - takie jak wyjdą) listewki o przekroju 35x16 - będziesz ich używał na wzmocnienia burtowe i przydenne grodzi, listwy montażowe klap w grodzi (kilkanaście sztuk po ok 40cm), czy listwy montażowe węzłówek przy półkach - te mają nawet po kilkanaście cm - więc każde ścinki można wykorzystać.
 
 
#3 Piotr Izydorek 2013-07-15 22:14
Dzięki Panowie, rozjaśnilo mi się. Ruszam zatem po sosnę.
Dziś dalej wycinałem elementy ze sklejki, ale mam coraz większe wątpliwości co do tej meranti - jest slabiutka i chyba będę ją reklamowal. Szczególnie, że wycinałem dziś miecz ze sklejki sosnowej i z nią wszystko ok.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.