SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Sklejkowe Żaglowe Silhouette - Koziorożec Silhouette - Koziorożec

Silhouette - Koziorożec

Email Drukuj PDF

Silhouette "Koziorożec"

Zbudowany i użytkowany przez członków Klubu Żeglarskiego, pracowników Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie. Z tego co wiem jacht pływał głównie po Zalewie Zegrzyńskim. W okresie transformacji w latach 90 w trakcie przekształceń jacht został odkupiony od PZO przez jednego z członków Klubu Żeglarskiego. Jacht niszczał przez dłuższy czas i dopiero na początku 2002 r. został wyremontowany przez właściciela. Większość elementów drewnianych i sklejki została wymieniona. Dorobione zostały kosze rufowy oraz dziobowy ze stali nierdzewnej. 30.05.2001r jacht został wpisany do rejestru Polskiego Związku Żeglarskiego pod nazwą "Koziorożec". Portem macierzystym była Wierzba.

Parametry techniczne:

Rok budowy 1980r.

Długość Lc: 5,55m

Szerokość Bc: 1,8m

Powierzchnia żagli: 15m2

Wysokość od KLW H:8m

Silnik dwusuwowy zaburtowy Mercury o mocy 3,3 KM.

Dotychczasowy wieloletni właściciel ze względu na swój wiek (ur. w 1936r) i chęć dalszego pływania zdecydował się na sprzedaż "Koziorożca i zakup większej jednostki (Maxus 26). W maju 2019 roku jacht zmienił właściciela i trafił w nasze ręce. Koziorożec zmienił również swój port macierzysty - od 2019 jest nim Pisz. Nazwa (znak zodiaku Pana Zdzisława) pozostała niezmieniona. Jacht został zwodowany 30.05.2019 w porcie Wierzba- przepłynęliśmy nim do Pisza i w sezonie 2020 odbyliśmy jedynie kilka krótkich jednodniowych wycieczek po jeziorze Roś.

W 2020 roku polakierowaliśmy wszystkie elementy drewniane, naprawiliśmy drobne uszkodzenia kila. Przeszycia w kilku miejscach wymagał fok. Wymiany natomiast wymagają listwy odbojowe, gdyż w kilku miejscach są już przegniłe - na ten sezon ze względu na brak czasu dokonaliśmy jedynie doraźnych napraw tych miejsc szpachlą epoksydową. Na koniec sezonu na pewno trafi w ręce zawodowego szkutnika.

Nasze drugie wodowanie odbyło się 15.06.2020 już w Piszu. Plan na ten sezon to kilka dłuższych wypraw w kierunku WJM i dalsze poznawanie łódki.

Jest to nasz pierwszy jacht. Chcemy zachować tego pięknego klasyka jak najdłużej w obecnym stanie.

Piotr

Poprawiony: sobota, 20 czerwca 2020 09:36  

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.