SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Filmy z pływań Bonito 700

Email Drukuj PDF

Poniżej filmy z pływań testowych na Bonito.

Konstruktor bardzo zadowolony, ja też Embarassed

Bonito pływa świetnie, stateczna, sterowna, idzie w ślizgu jak rakieta. Na silniku 50 KM przy 2 osobach zanotowana max. prędkość 32 km/h.

Średnie spalanie 4-5 litrów benzyny na godzinę.

To średnie zużycie paliwa w ładną słoneczną pogodę, 5 osób na pokładzie, właściwie bez wiatru. Prąd rzeki około 7-8 km/h.
Pływaliśmy z różnymi prędkościami- spalanie dotyczy różnych prób które robiliśmy płynąc łódką. Pływaliśmy w różnym zakresie od prędkości minimalnej do 25 km/h oraz kilkuminutowe ślizgi z maksymalną prędkością i z tych prób wynika średnie spalanie.
Utrzymywaliśmy podobną prędkość pod prąd i z prądem. Pod prąd płynęliśmy nawet trochę szybciej bo już spieszyliśmy się do przystani.
Spalanie 4-5 l/h jest średnią z kilku godzin pływania. W tym dniu zużyliśmy 20-litrowy kanisterek.
Dziś pływałem od 11-15 (4 godziny) i zużyłem około 12 litrów paliwa czyli około 3 litry na godzinę. Pływałem pod prąd i z prądem (5 osób na pokładzie,słaby wiatr) średnio utrzymywałem prędkość 10 -12 km/h.
Postanowiłem przygotować sobie zbiornik pomiarowy powiedzmy 5 litrów i popływać aby uzyskać dokładny pomiar zużycia paliwa.
Pozdrówki
Adam

(Zdjęcia będą w następnym tekście- za kilka dni.)

 

Na tym filmie widać jak łódka samodzielnie trzyma kurs pod prąd. Ustawiłem ster, malutka naprzód i poszedłem klarować cumy. Naprawdę nikogo więcej nie ma na łodzi...

 

I jeszcze jeden filmik

Poprawiony: niedziela, 26 grudnia 2010 14:22  

Komentarze  

 
#1 tomil 2010-10-15 09:40
Widzialem lódke, jest bardzo zgrabna.
Ale patrząc na ksztaty bardziej są dzilem, ze to bedzie coś w rodzaju barki niż ślizgacza, a tutaj na filamch chwalisz się glównie prędkością.
Pozdrawiam
Tomek
 
 
#2 Adam Kłoskowski 2010-10-15 11:18
Cytuję tomil:
patrząc na ksztaty bardziej są dzilem, ze to bedzie coś w rodzaju barki niż ślizgacza, a tutaj na filamch chwalisz się glównie prędkością.
Pozdrawiam
Tomek

Jak dla mnie całkowicie wystarczający byłby silnik 30 KM i spokojne pływanie. Jednak są klienci którzy chcą mieć zapas mocy i odpowiednią prędkość aby w razie potrzeby móc uciec z Zalewu przed załamaniem pogody...

Sprawdzenie pływania w ślizgu czyli z dużą prędkością miało konkretny cel. Badaliśmy czy wraz z wzrostem obrotów silnika (czyli dodanej mocy) łódka przyspiesza czy pcha przed sobą wał wody i dalszy wzrost mocy kompletnie nie doda prędkości tylko zwiększy wysokość pchanej wody. Przy Bonito nic się takiego złego nie dzieje. Każde zwiększenie obrotów na manetce dodaje prędkości, nie pcha wody, i nawet przy dużej prędkości świetnie trzyma kurs. Aby spokojnie pływać wystarczy 25 - 30 KM i wtedy jest pełnia szczęścia - cicho spokojnie i małe zużycie paliwa.
Pozdrówki
Adam
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.