SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Kajak sklejkowy nr 58 - renowacja Polowanie, zakup i zdzieranie farby

Polowanie, zakup i zdzieranie farby

Email Drukuj PDF

Witam wszystkich szkutników - amatorów. Albo raczej szkutników, gdyż amatorem jestem bezsprzecznie ja :). Dlatego też będę wdzięczny za fachowe porady i poprawianie błędów w nazewnictwie. Zapraszam serdecznie do śledzenia postępów prac nad moim kajakiem.

Do tej pory kajakiem pływałem mniej lub bardziej okazjonalnie - korzystając z kilku wypożyczalni we Wrocławiu i raz do roku spływając Wartą ze znajomymi. Gdzieś z tyłu głowy rodziło się jednak marzenie o posiadaniu własnej łajby. Aby je zrealizować, podpytywałem w lokalnych wypożyczalniach o możliwosc odkupienia kajaka do remontu. Przeszukiwałem też portale aukcyjne, skupiając się na egzemplarzach zrobionych ze sklejki. I oto znalazłem...

"KAJAK 5m długosc, 95cm szer., stan: dobry OKAZJA!" - na aukcję o takiej nazwie natrafiłem przypadkiem. Sprzedawca wrzucił zaledwie jedno zdjęcie, po którym trudno było więcej powiedzieć na temat przedmiotu. Szybki telefon i niska cena (200 zł) utwierdziły mnie jednak w przekonaniu, że warto zaryzykować. Kilka dni później wybrałem się z dziewczyną nad jezioro Sławskie i stalismy się posiadaczami tego oto cuda:

Increase

Rewelacji nie ma, ale całość wyglądała w miarę solidnie. Gorzej było z dnem, które było w paru miejscach łatane.

 

Increase

Postanowiłem, że nie będę wymieniał elementów poszycia (czy to odpowiednie słowo?). Zacząłem za to żmudną i czasochłonną pracę nad zdzieraniem warstw lakierów. Wszystko za pomocą opalarki i szpachelki. Ze względu na zły stan drewna zdecydowałem o wykonaniu nowych listew bocznych, wzdłużny element przebiegający na długości dna zostanie zregenerowany i być może wzmocniony blachą na dziobie. Niestety, praca i inne zajęcia nie pozwalają mi na poświęcenie kajakowi tyle czasu, ile bym chciał. Przez dwa miesiące udało mi się nad nim pracować zaledwie kilka dni. W efekcie pozbyłem się zewnętrznych powłok na niemal całej powierzchni. Pozostało jedynie ok. 2/3 samego dna. Wnętrze zapewne odpuszcze - co najwyżej pokryję je kolejną warstwą lakieru i dorobię deski oparte na wręgach, aby nie stąpać bezpośrednio po sklejce.

Na koniec ciekawostka na temat pochodzenia samego kajaka. Po zakupie miał on mocno przytwierdzoną naklejkę "EKK Mordęga '91 / Lubrza / Obra". Okazał się jednak jeszcze starszy. Tabliczka znamionowa, odkryta wraz ze znajomym, wskazuje miejsce i datę produkcji - Miastko, marzec 1987. Wskazany jest także numer fabryczny "58". Niestety nie znalazłem więcej informacji o kajakach tego typu. Może któryś z Czytelników wie więcej?

 

 

W najbliższym czasie zamieszczę kolejny artykuł, a w nim efekt żmudnego zdzierania lakierów i relację ze szlifowania i uzupełniania ubytków.

Poprawiony: sobota, 16 maja 2015 11:21  

Komentarze  

 
#1 buksztel 2015-05-20 23:14
I fantastycznie stales sie armatorem P17 - PLUCINSKI.
Zwane tez PTTK kajak. Mala rada do skrobania najlepsze szklo .pozdrawiam Buksztel.
 
 
#2 szuwarek3 2015-05-22 21:40
gratuluje udanego zakupu- za małe pieniądze plus wysiłek przy renowacji wielka frajda na wodzie.
Naprawdę wdzięczne pływadełko, w latach 70tych wielokrotnie zaliczyłem na nim trasę Gdańsk-Iława w dwie osoby plus cały sprzęt biwakowy .Nawiązując do gretingu pomyśl o orczyku do steru bardzo pomocnym w pływaniu,w który był wyposażony -widoczne jarzmo na rufie .
pozdrawiam szuwarek
 
 
#3 Michał 2015-05-26 11:58
@buksztel - dzięki za informację, to sporo ułatwia. Poszukam planów i postaram się wykonać siedziska i pozostałe elementy zgodnie z oryginałem.

@szuwarek93 - dzięki. Zakochałem się w nim od pierwszego wejrzenia :). Coś takiego od początku chodziło mi po głowie - ster kierowany za pomocą linek/pedałów na tylnym siedzisku.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.