SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

katamaran Krzywus II

Email Drukuj PDF

 

Witam serdecznie.

Jak wspominałem w poprzednich wypocinach ( http://szkutnikamator.pl/index.php/starlight-qkrzywusq/1534-starlight-q-krzywus-q-chopper ) , wymyśliłem sobie , że zaprojektuję i zbuduję nowe kadłuby do swojego katamarana. Teoretycznie mają być pozbawione wad protoplasty, oraz dopasowane do naszej czyli załogi wagi. Na sportowych katamaranach 16 stopowych pływają załogi do ok 150kg, my niestety mamy prawie 180, stąd potrzeba zwiększenia wyporności części zmoczonej bez zwiększania jej powierzchni. Drugą kwestią to kształt dna. Wypłaszczenie powinno pozwolić na pływanie w " niby" ślizgu, zwłaszcza pod genakerem oraz szybsze zwroty zarówno pod jak i z wiatrem. Tyle założeń, w przyszłym sezonie ( chyba Smile ) zobaczymy czy teoria zgadza się z praktyką Wink .

Wymiary gabarytowe pozostają takie jak w poprzednim projekcie, długość 4.95, szerokość 2.40m.

Tym razem postawiłem na one off.

Przekładka z pianki divinycell H 80kg/m3 oblaminowana tkaniną szklaną, oczywiście na epoksydzie. Całość wzmocniona grodziami i laminowanymi wzdłużnikami.

Heling z płyty OSB 15mm z wstawkami frezowanymi z MDF. Wstawki to formy na gniazda belek, dziób i pawęż. Elementy te zostały wylaminowane i wstawione do helingu przed wyłożeniem pianką pcv. Laminat e-s na przekładce coremat 4mm z miejscowymi wzmocnieniami tkaniną węglową. Na dziobie wzmocnienie tkaniną węgiel-aramid. Heling po przełożeniu elementów pozwalający wykonać prawe i lewe połówki.

 

Piankę w pasach o szerokości 200mm uplastyczniałem w piecyku do sterylizacji narzędzi :) i tymczasowo mocowałem wkrętami. Całość sklejana Soudal'em 66A ( D4 ). Po poszpachlowaniu , wnętrze oblaminowałem tkaniną biax 250g/m2. Później wklejone grodzie, skrzynka mieczowa, mocowania podwięzi, nakrętki śrub belek i laminowane wzdłużniki.

 

Po wykonaniu połówek, kadłuby zostały sklejone z wykorzystaniem helingu co pozwoliło zachować poprawny kaształt i prostoliniowość.

Przyszły sezon to zabawa z zewnętrznymi powłokami, wykończeniówka no i testy Smile .

 

Pozdrówki

Kornel

Poprawiony: środa, 23 listopada 2016 23:11  

Komentarze  

 
#1 Administrator 2016-11-23 23:18
Kornel - Szacun za technologię.
Widzę że kolejny człowiek wszedł na wyższy poziom technologii laminowania.
Ciekaw jestem porównań ciężarów kadłubów starego i nowego Krzywusa.
Trzymam kciuki i ciągnij dalej :-)
Pozdrówki
Adam
 
 
#2 kornel wieczorek 2016-11-24 10:47
Wielkie dzięki.
Też jestem ciekaw jaka waga wyjdzie finalnie.
Kilogramów niestety przybywa błyskawicznie :sad: .
W założeniach chciałem być poniżej 30kg na kadłub ale już jest to nierealne. Na tym etapie waga pokazała 24-25kg , także powinno się zamknąć do 35-36kg. Stare kadłuby ważyły, ale to jeszcze do weryfikacji ok 50kg/każdy.
Resztę wagi musimy zbić na załodze :lol:
Pozdrawiam
Kornel
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.