SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Laminatowe Wiosłowe i inne Kajak Zenka Kajak z żaglem, trochę przemyśleń

Kajak z żaglem, trochę przemyśleń

Email Drukuj PDF

Trochę kombinowania

Dzięki adminowi dotarłem do źródła czyli informacji że pływak o długości i gabarytach jak wyżej (2,45 m) daje wyporność 77 kg.

Ale jak to się ma do mojego kajaku, jak obliczyć siłę nacisku wiatru na żagielek, ponoć jest to matematyka o wielu zmiennych, czyli zderzenie ze ścianą i eureka, moje obliczenia muszą uwzględniać przecież nie rzeczywistość ale skrajne warunki.

Postanowiłem więc kajak potraktować jako budynek a żagiel jak ścianę na którą działa prostopadle wiatr o sile piątki, przy dużych wiatrach przecież pływać tym nie będę, czyli przy szybkości wiatru 38 km/h i powierzchni żagielka 3,5 m będzie to 350 N, co daje nam siłę 42 kg.

Czyli pływak może mieć długość około 1,5 m lub mniej jeśli będzie na ramieniu ponad jeden metr i być lekki.

Znaczy to że potrzebne będą dwa pływaki po obu stronach, jeden pływak musiał by być ciężki. Zostaje tylko skołować trochę sklejki, oj skąd?

Poprawiony: czwartek, 15 września 2016 21:25  

Komentarze  

 
#1 Jakub G 2016-09-16 13:24
WItam

To może "wystrugać" kształt ze styropianu lub jakiegoś podobnego styroduru i oblaminować, skoro kajak laminatowy i doświadczenie w laminowaniu już jakieś zdobyte :-) ?
 
 
#2 Pipek11 2017-01-16 14:58
Witajcie, Zenek, mam kajak z żaglem. Właściwie to z racji mojej wagi 130kg raczej łódź podwodną. Ale pozostałbym przy mieczach bocznych tylko wywal te dechy i zrób ze sklejeczki 6mm (ja mam z 4 mm i jak w dużym przechyle jadę to je trochę gnie). Maszt mam z rury od karnisza 3 m a żagiel zrobiłem rozprzowy. kupiłem plandekę niebieską 90 grm2 w liroju, 4*3 i złozona na pół.- miał to być experyment a całe lato smigałem, zwroty robi super, na ostro idzie że aż się dziwię sam. Plusy, mam jak wiosłować, nic mnie w łeb nie stuknie jeden sznurek prosto opanować i do tego rumpel do sterowania. Pamiętaj to tylko kajak i ma byc tanio i tak jest.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.