SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Łódka Turystyczna Łódka turystyczna Cz. 3

Łódka turystyczna Cz. 3

Email Drukuj PDF

Witam dziś dalsza część moich poczynań w sprawie budowy mojej łodzi , zanim zczne dziękuje za podpowiedzi i od razu zadam następne pytania które mnie nurtują i mimo że wyprzedzają troche to co pokazuje to pozwalają mi posuwac sie do przodu

1. Czym i jak najlepiej zakonserwowac częsci zamknięte

2. Cz zanim położę matę i żywice mogę położyć jakąś warstwę podkładową

To tyle pytań ,a teraz troche wyjasnień co do budowy która w tym momencie nabrała całkiem innego znaczenia gdyz w tamtym okresie zostałem właścicielem Sportiny 595 więc moje plany uległy całkowitemu przeinowaceniu. Postanowiłem zrobić łódź turystyczną-wędkarską którą będę miał na wodzie w pobliżu do wędkowania i wyskoczenia z rodziną .

Dlatego też proszę o wybaczenie wszystkich tych którzy znają się na szkutnictwie ,wszystkich tych którzy budują i trzymają się wszelkich zasad ,norm ,wyliczeń,planów ,gdyż jedyne czego się teraz będę trzymał jest moja wygoda ,moje potrzeby i moje upodobania

Witam
Dziś wyrównam pisanie z aktualnym stanem prac,więc teraz będą większe przerwy w pisaniu,a do tego mam natłok prac zawodowych więc na trochę muszę przerwać.
Pogodziłem już się z myślą że w tym sezonie nie będę na niej pływał więc spokojnie można poświęcić więcej czasu na dopieszczanie choć nie wiem czy jest jeszcze coś do zmienienia , w głowie mam pełen obraz i tu już raczej wszystko poukładane ale jakieś elementy które ułatwią życie,to owszem jest na pewno cos do wymyślenia jakieś uchwyty na wędki i inne pierdoły


Takie trochę wstępne szlifowanie żeby zobaczyć jak wygląda klejenie ,spoiny
Na oko wygląda całkiem nieźle ale bez żywicy ,maty nie wodował bym jej bo mogło by się okazać że zrobiłem lodź podwodną .


Tak to wygląda więc nie jest jakoś źle,i nawet gdzieś myśl o olejowaniu przeleciała przez głowę ale boję się to naprawdę moja pierwsza próba zrobienia własnej łodzi ale nie ostatnia już robię model canoe też zrobię Z LISTEW


Jeszcze całkiem sporo do zrobienia

A miała być mała łódeczka


Jeszcze taki mały kawałek i zamknę kadłub ale się cieszę jakoś dopadła mnie taka niechęć ,trzeba to przemóc monotonia doklejania listeweczek jest straszna i tak kiepsko widać efekty.
Już bym chciał szlifować wizje cały czas przed oczami, a tu cholerne listeweczki ,wyć się chce .
a tak w ogóle nabyłem silnik zaburtowy i zmieniłem wygląd i funkcjonalność łodzi z żaglowej na
turystyczno wędkarską z kabiną.
Ostatnio byłem na rybkach na nocce i siedzenie w łodzi na wodzie bez kabiny w deszcz to katorga dlatego też taka zmiana,ale jeszcze do końca jeszcze może sto razy zmienią zdanie.Ale to nie tylko ten powód mam już czym popływać więc jeszcze nie wiem zobacze jak to będzie
Pozdrawiam wszystkich czytających


Witam dawno mnie tu nie było ,no cóż nawał pracy nie pozwalał mi za wiele czasu poświęcać na budowę łodzi, a poświęcenie dwóch czy trzech godzin w tygodniu nie nazwałbym pracą nad łodzią .
Ale wróćmy do budowy zamknąłem wreszcie kadłub nie chce już narzekać na doklejanie listewek , bo okazało się że szlifowanie nie jest wcale łatwiejszą czynnością i przy całym sprzęcie który posiadam, długi klocek i ręka jest najprecyzyjniejszym narzędziem
Witam przy zrobieniu stępki wykorzystałem drewno dębowe które zagwarantuje mi jego długą żywotność nawet jak przetrę warstwę żywicy nie zgnije ani ulegnie zagrzybieniu
po za tym wyfrezowałem i zalałem ołowiem weszło jakieś 30 kilo troche mało ale resztę dam od drugiej strony



Witam doszedłem do wniosku że tak będzie lepiej wyglądać więc pobawiłem stępkę z dnem i według mnie wygląda całkiem nieźle ale ja mogę być nie obiektywny .
teraz nie wiem czy kłaść żywice czy odwrócić i zająć się środkiem jeszcze przemyślę teraz muszę zająć się jakimś wózkiem montażowym
Poprawiony: poniedziałek, 10 stycznia 2011 14:26  

Komentarze  

 
#1 Jarek 2010-12-30 20:04
Niestety niewiele pomogę w udzielaniu fachowych radach ale mogę pogratulować pięknej pracy. Wiem, że Wojtek Rusin budowniczy Pasji 800 przerabiał ten temat dość dokładnie. To człowiek bardzo otwarty i chętny w udzielaniu dobrych rad, poza tym pewnie Adam się odezwie i rozwiąże Twoje dylematy. Pozdrawiam i życzę tak efektownych postępów jak dotychczas w dalszej pracy.
 
 
#2 buksztel 2010-12-30 21:13
Witam Pawle,
komory wypornosciowe i inne zamkniete polakieruj poliuretanem, najlepiej w kolorze jasnoszarym. To wygoda, bialy szybko staje sie szary lub zolknie i musza byc zaopatrzone w otwory rewizyjne i wentylacje.
Przed laminowaniem zagruntoj kadlub ta sama zywica, ktora bedziesz laminowal
Do stepki przykrec plaskownik z nierdzewki, uchroni ja to od przycierek i kamieni.
Nie dodawaj balastu, to jest lodz wedkarska i w razie wywrotki masz gotowy klopot.
Teraz rzecz, ktora nie powinienes byl zrobic, dno powinno byc w jasnym kolorze (tak jak niebo)
Poza tym dobra robota.
Pozdrawiam i pytaj.
 
 
#3 paweł p 2010-12-30 22:42
Witam
oczywiście otwory rewizyjne i wentylacyjne miałem w planach nie ma innej opcji .Wiesz ten balast to myślałem o stabilności ,mały nie jestem ,natomiast co do barwienia to masz racje wiem ale tak mi się spodobało i nic nie zrobisz jak się coś we łbie ubzdura
 
 
#4 Adam Kłoskowski 2010-12-31 00:37
Pawle - tu: masz jak zrobić prosty i wygodny wózek montażowy: szkutnikamator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=146:bonito700-dno&catid=100:bonito700&Itemid=119
Możesz śmiało dać mniejsze - tańsze kółka bo masz lżejszą łódkę.
Teraz nie odwracaj tylko zalaminuj. Najpierw zagruntuj tak jak radzi Buksztel, poczekaj aż zżeluje, przeszlifuj drobnym papierem.Potem połóż tkaninę szklaną,
Jeśli chcesz zachować wygląd drewna (bez koloru) to daj tkaninę 150 - 200 gr/m2 i oczywiście epoksyd.
Laminuj dokładnie i dobrze byłoby położyć na świeży laminat celofan?
Kiedyś kładło się chyba celofan albo coś takiego i wyrównywało wałkiem gumowym aby uzyskać gładką lustrzaną powierzchnię.
bukszetel co się dziś do tego używa?
Pozdrówki
Adam
 
 
#5 buksztel 2010-12-31 12:11
Dzien dobry ostatni dzien tego roku wiec skladam wszystkim moc zyczen .
Pawle po jutrze opisze dokladnie jak polozyc transparentne szklo pozdrawiam :-)
 
 
#6 paweł p 2010-12-31 14:33
cudownie bardzo dziękuje bo to temat w którym nie czuje się zbyt dobrze uwzględnij tylko takie jeszcze aspekty
1.gramatura tkaniny
2. tkanina kładziona wzdłuż czy może jednak w poprzek
3.ilość warstw żywicy odstęp czasowy jaki lakier na żywice ,jaka żywica i może gdzie kupić może znasz, wiesz ,fajnie jest kupować u ludzi którzy znają się na rzeczy doradza jeszcze podpowiedzą jakich wałków czy szpachli używać jaku lakier na pokładzie i takie tam.
Wszystkim życzę dobrej zabawy i do siego roku
 
 
#7 buksztel 2011-01-05 19:11
Witam,
pozdrawiam w Nowym Roku i przepraszam za mala obsuwe czasowa.
No to do roboty:)

PRZYGOTOWANIE KADLUBA
Aby uzyskac prawidlowo polozony transparentny laminat, nalezy powierzchnie kadluba przygotowac tak, jak drewno pod wysoki polysk. To znaczy: szlifowanie poszczegolnymi gradacjami papieru, konczac na 420.
Potem nalezy odpylic i zaszpachlowac wszelkie szczeliny.
Ponownie przeszliwowac i sprawdzic jakosc.

GRUNTOWANIE
Gruntujemy ta sama zywica, ktora bedziemy laminowac. dwie warstwy dzien po dniu. Po zwiazaniu szlifujemy papierem gradacji 400-460, uwazajac, aby nie przeszlifowac polozonej zywicy. Jezeli to nastapi, malujemy jeszcze raz i tak do uzyskania idealnie przygotowanej powierzchni.

PRZYGOTOWANIE MATERIALOW
1) Zywica
Musi osiagnac temperature pomieszczenia w sposob naturalny (nie wymuszony-podgrzewanie). Po przywieziniu sprawdzic, czy nie ma w niej cial obcych, przebarwien lub innych wad. To samo z utwardzaczem. sprawdzic date produkcji.
2) Tkanina
Powinna byc o splocie satynowym (nie zszywana, poniwaz bedzie widoczny szew). Tkanine nalezy rozwinac na czystej, niezapylonej, suchej powierzchni i przejrzec, zwracajac uwage na przerwane nitki, zatluszczenia, niedotkane partie, zasuplenia itp. Tkanine nalezy poddac procesowi suszenia (magazyny sa wilgotne).

PRZYGOTOWANIE NARZEDZI
Walki, szerokosc 100-150mm odporne na rozpuszczalniki, z krotkim wlosiem.
Pedzle plaskie 50-70mm z wlosiem, ktore nie wypada.
Szpachle wykonane z unilamu lub tekstolitu o rownych zaszlifowanych na gladko krawedziach.
Pojemniki jednorazowe na zywice (ok.0,5-0,7kg).
Patyczki do mieszania zywicy.
Rekawiczki jednorazowe.
Waga, strzykawki do utwardzacza.

POMIESZCZENIE
Stala temperatura, mozliwie niska wilgotnosc, wysprzatane i odpylone (tak jak do lakierowania).

LAMINOWANIE
Odmierzamy odpowiednia dlugosc tkaniny wzdluz kadluba, zwijamy z dwoch stron jednoczesnie, tak aby spotkala sie w srodku i odkladamy.
Rozrabiamy zywice, malujemy nia kadlub z jednej burty.
Ukladamy tkanine ponownie na pomalowanej burcie. Rozwijamy i ukladamy wstepnie przey pomocy dloni (w rekawiczkach). Nalezy zwrocic uwage na przebieg kolejnych nici osnowy, aby byly proste (bez zafalowan).
Rozrabiamy zywice, wylewamy malymi partiami na przygotowana burte, po czym rozprowadzamy ja przy pomocy szpachli, sprawdzajac pod swiatlo rownomiernosc przesaczenia. Po calkowitym przesaczeniu nakladamy jeszcze dwie do trzech warstw zywicy. Po zzelowaniu, ponowne szlifowanie (gradacja od 360 w gore), jak pod lakier. Nalezy bardzo uwazac, aby nie przeszlifowac tkaniny.

LAKIEROWANIE
Uzywam ogolnie dostepnych farb i lakierow okretowych. nalezy dostosowac sie do instrukcji producenta.


Polecam zywice Epidian 52 i lakiery Fabryki Farb Okretowych Olivia.

Pozdrawiam
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.