SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Five’o'clok 750 FoC 750 etap projektu

FoC 750 etap projektu

Email Drukuj PDF

Witam wszystkich forumowiczów.

Kilka słów o sobie. Śledzę forum od dwóch lat, a właściwie zetknąłem się z nim wcześniej tuż po jego uruchomieniu. Przez ten czas śledziłem wszystko co się na nim działo, bardzo ceniąc sobie entuzjazm, zapał i wiedzę jego Użytkowników i Komentatorów.

W końcu minionej zimy dopadło i mnie. Wbrew logice i posiadanym finansom chcę się podjąć wybudowania własnego jachtu w oparciu o projekt Pana Stefana Eknera.

Założenia:

-jednostka balstowa o zanurzeniu max 45cm - tutaj dno okrągłe 30cm i falszkil 15 = 45cm + miecz poprawiający stateczność na żaglach zwiększający zanurzenie do 90cm

-minimum 4 miejsca sypialne                           - tutaj 5 miejsc

-stanowisko sternika w kokpicie i w mesie

-wysokość w mesie min 185cm

-silnik stacjonarny z możliwością podłączenia silnika elektrycznego chłodzonego cieczą

-ożaglowanie ( fok+grot gaflowy, genua ,genaker) realizowane w drugim etapie ze względu na koszty

 

Chciałbym przedstawić  (linie troszkę niedopracowane ) koncepcje zabudowy wnętrza motosailera o długości 750 cm na bazie Five'o'clok 680 (powiększony o 10 %)

 

 

Proszę o komentarze .

Krzysztofsintra

Poprawiony: piątek, 20 września 2013 18:10  

Komentarze  

 
#1 Administrator 2013-06-20 09:25
Krzysztofie - przydałyby się nieco bardziej kontrastowe rysunki, linie są tak delikatne że trudno jest "załapać" różnice. (linie bardziej czarne)
Tak naprawdę musiałbyś się do końca zdecydować czy generalnie chcesz pływać w 2 osoby + czasami goście, czy przewidujesz pływanie większą załogą. Pamiętaj że jacht budujesz dla siebie a nie dla gości którzy popłyną z Tobą raz na dłuższy czas. To powinno determinować typ zabudowy. Zawsze okazuje się że większość tych którzy chcieli z Tobą pływać - albo nie mają czasu albo ochoty i większość czasu będziesz pływał w małej załodze.
Podeślij mi rysunki - poprawię je nieco i wymienię na stronie.
Pozdrowionka
Adam
 
 
#2 Krzysztof Lobert 2013-06-20 18:04
Adamie - dziękuję za uwagę i komentarz. Faktycznie kreseczki bladawe. JPG konwertowałem z Corela, którego zaczynam poznawać co idzie mi opornie, więc chętnie podeślę w obydwu formatach na maila. Widzę już 200 odsłon, a dopiero Twój pierwszy komentarz, więc uwaga na pewno na rzeczy. Może też doprecyzuję moją prośbę.
1 wariant-stanowisko sternika w kokpicie po lewej stronie za ścianą toalety-widoczność na wprost ponad dachem kabiny, pod bomem lub siedząc przez szybę toalety 1+2+3 przednią kabiny, ale tutaj nogi w bakiście-rozwiązanie siedziska z oparciem nie stanowi problemu. Z kolei stanowisko sternika w mesie po przekątnej na prawej burcie przed szybą przednią-tutaj widoczność doskonała, ale tyłem do saloniku.
2 wariant - stanowisko sternika w kokpicie po prawej stronie co wymusza kombinowanie z wycięciem miejsca na nogi-pod spodem handkoja (z której mogę ewentualnie zrezygnować). Widok przez szybę ściany tylnej kabiny i szybę przednią. Za ścianą zdublowane stanowisko wewnętrzne-krótkie odległości. można z zewnątrz widzieć elektronikę wewnątrz(można oczywiście przepinać panel żeby jej nie dublować). Tutaj z kolei gorsza widoczność, martwy kąt ze względu na toaletę, lub dodatkowo ją przeszklić. Tutaj znowu salonik jest przed sternikiem. Rozważam nawet opcję kamerki i monitorka. Te rozważania tak naprawdę dotyczą pływania na silniku. Na żaglach pewno siedziska na narożnikach relingów rufowych, rumpel i przedłużacz w dłoni.
Kombinuję jeszcze z siedziskiem na achterpiku i kolumną osiowo w kokpicie z kwasiaka z wspornikiem do np demontowalnego stolika, czy tali grota. Koła sterowe chcę i tak podłączać hydraulicznie.
Słusznie zwracasz uwagę na obsadę. Podstawowy wariant to żona i ja, oraz nasze psy. Pod ten zestaw wygody. Szerszy skład te wygody może ograniczać :lol:
No kończę tę przydługi wywód i proszę Wszystkich o życzliwe lub nieżyczliwe opinie. Część przyjmę z radością, a część z pokorą :D :zzz
Krzysztof
 
 
#3 Administrator 2013-06-22 15:06
Rysunki wymienione na bardziej czytelne.
Dla mnie sprawa jest jasna - potrzebujesz 4 miejsca do spania + miejsce dla psów. Więcej niż 4 osoby na pływaniu to już nie jest fajnie, a za to możesz mieć przygotowany materacyk do rozłożenia na awaryjne spanie na podłodze...
 
 
#4 Krzysztof Lobert 2013-06-22 17:39
Adamie jesteś wielki.... Dziękuję za poprawione rysunki i komentarz. Czy dobrze zrozumiałem? Proponujesz:
1.Koję dwuosobową dziobową-tu jesteśmy zgodni, wejście
przesunięte od osi w stronę kambuza z drzwiami suwanymi,
wewnątrz dwie szafy szerokie na 50cm, nogi w dziobie nad nimi
też szafka, po bokach jaskółki.
2.Salonik z opuszczanym blatem i kładzionym jednym oparciem.
Daje nam to dwa miejsca sypialne. Tutaj dostrzegam trzy
możliwości. Salonik całkiem z przodu-sternik z tyłu. Salonik z tyłu-
sternik z przodu.Trzecia wersja to powiększamy salonik, likwidując
stanowisko autonomiczne sternika,a sadzamy go na tylnym oparciu
, a panel z kołem sterowym na przegubie odchylany z burty. Jeśli
spojrzysz na przekrój w2 to przesuwając tylną kanapkę do tyłu
oparcie spotka się z siedziskiem sternika ! Oparcie kanapki może
być kładzione na zawiasie do przodu w całości lub dzielone
stanowiąc podnóżek sternika. Kanapka sternika unoszona do góry
pod spodem bakista. Z boku od strony przejścia drzwi, szuflady lub
może lodówka ? w trzecim rozwiązaniu oczywiście rezygnujemy z
hundkoi - w kokpicie tworzy nam się bakista. :-* Trójka zaczyna
mi się podobać. Co o tym sądzisz ?
Krzysztof
 
 
#5 Administrator 2013-06-27 09:35
Nie jestem pewien czy rezygnować z autonomicznego stanowiska sternika. Rozumiem że jeśli tak zrobisz - to w sytuacji gdy sternik steruje z kabiny załoga nie ma gdzie usiąść przy stole bo oparcie kanapki staje się podnóżkiem.
Krzysztof - proponuję któregoś dnia krótki rejsik na Bonito i obgadamy "na żywo" plusy i minusy zabudowy....
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.