SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Drewniane Żaglowe Sztrandek S-650 Czekoladka Czekoladka cz.4 - pracy sporo, a efekt ledwie widoczny

Czekoladka cz.4 - pracy sporo, a efekt ledwie widoczny

Email Drukuj PDF

Z ambitnych ubiegłorocznych celów nie wszystkie udało się zrealizować. Po części ze względu na problem, który się objawił po odwróceniu kadłuba i ponownym zaparkowaniu w garażu. Szczyt burt odkształcił się, wygiął w łuk na zewnątrz i w kilku miejscach odrewał od wręg zrywając kołki mocujące.

Przyczyną okazała się wilgoć - oklejona z zewnątrz laminatem deska po nabraniu wilgoci z powietrza (jesień, garaż) zadaiałała jak bimetal przy podgrzaniu. Laminat zachował rozmiar, natomiast drewno spęczniało...

Po włączeniu ogrzewania wilgotnośc spadła i szczeliny się zmniejszyły.

Problem rozwiązałem przykręcając najwyższą plankę burty do wręg przy pomocy śrub nierdzewnych z dużymi podkładkami stożkowymi na zewnątrz. Podkładki będą docelowo schowane pod wspornikami listwy pdbojowej.

Przez resztę zimy powoli szpachlowałem i szlifowałem kadłub od wewnątrz. Ze względu na wklęsły kształt i wklejone umorzednio wręgi, sporą część pracy trzeba było wykonać ręcznie.

Ponieważ chcę pozostawić naturalny wzór drewna i nie będę malował żadnego elementu farbą kryjącą, wymyśłiłem sobie, że pokład zrobię tak samo jak kadłub - z listewek. Po sklejeniu ścianek bakdecku zrezygnowałem jednak z wykonania tym samym sposobem pokładu i kokpitu, głównie ze względu na problemy z kształtowaniem listew, a i trochę ze względu na czasochłonność. Równocześnie wkleiłem wzdłużnik pokładowy.

Pilers powstał przez doklejenie z obu stron wręgi #6 listew 80x20.

Pokładniki są wykonane jako całość z wręgami, pozostało więc jedynie wklejenie wzdłużńików.

Szablony elementów poszycia wykonałem z kartonu.

Po wstępnym dopasowaniu i przycięciu płyty ze sklejki prezentują cię tak:

I w tym sezonie tyle. Ponieważ cele należy stawiać sobie ambitne, wodowanie planuję na początek lata :)

 

Poprawiony: czwartek, 26 października 2023 19:12  

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.