SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Sklejkowe Żaglowe Pasja 400 budowa jachtu Cz. 4 - Drzewce, falochrony, ster

Cz. 4 - Drzewce, falochrony, ster

Email Drukuj PDF

Ostatnio kolejny krok do przodu – drzewce.

Zrobiłem na początek bom, dla wprawy i rozeznania kruczków. Przefrezowałem półokrągło likszpare w obu listwach,

potem górną krawędz na pół grubości rowka.

Lakier na wewnętrznej stronie likszpary i listew i następnego dnia klejenie.

Potem obróbka noku.

Planuję zamontować go do masztu na przegubie. Ogólnie chyba nawet się udało, bez wiekszych problemów.

Następnie maszt, technika ta sama.

Maszt trochę wydłużyłem dokładając długości na topie, na szeklę i kauszę przy rogu fałowym grota. Wymiary oryginalne żagla i masztu jakoś nie do końca mi pasowały, wg planów likszpara jest trochę za krótka. Wykonałem też wejścia likszpary i gniazdo na topie pod rolke, a nie jak wg planu ślizgacz.

Górna część masztu pocieniowalem z 3 stron, inaczej niż w planie, zwęziłem maszt do kwadratu 50x50. Maszt zostawiłem lekko kańciasty. Przefrezowałem tylko krawędzie i zaokrągliłem nieco papierem.

Rumpel  też już zrobilem. Znowu odejście od oryginału. Ale nie bez powodu. Górna krawędz pawęży jest u mnie podniesiona o grubość listewki, dlatego rumpel oryginalny byłby za nisko posadowiony. Mój jest nieco zaokrąglny (skleiłem 2 listewki i obrobiłem na łuk, od wewnatrz dołożyłem warstwę sklejki żeby zapobiec ew. rozczepieniu się listewek.  W planie jest jeszcze przedłużacz rumpla.

Kolejna modyfikacja to falochron na półpokładach, 2 warstwy sklejki 6mm, klejone od wewnatrz, pierwsza na klej i wkręty, druga na sam klej. Po związaniu obrobie obie krawędzie na odpowiednią wysokość.

To tyle z ostatnich prac...

Cdn.

Poprawiony: środa, 01 maja 2013 20:54  

Komentarze  

 
#1 Skalpel 2013-05-23 21:35
Cześć - falochron na półpokładach ? Chmm... myślę że będzie trochę przeszkadzać przy siedzeniu - nic wiecej nie wniesie... Daj znac jak to się sprawdza przy pływaniu :-)

Piotrek
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.