Witam,
w lato skonczylem budowe juz drugiej lodki, tym razem mniejszej. Po Salmo 11s (opis zamiescilem takze na tym forum) przyszedl czas na Piranie II pana Maderskiego.
Zajelo mi to okolo dwoch miesiecy, przyczym ostatni tydzien byl bardzo intensywny. Powodem budowy byla chec posiadania przez 12-letnia corke
wlasnej lodki no i oczywiscie z mojej strony chec budowy nastepnej lodki. Zamieszczam ponizej zdjecia juz po wybudowaniu. 3 razy byla na wodzie. 2 razy plywalem razem z corka. Lodka ma nosnosc 150kg. My z corka wazymy razem okolo 140kg.
Udalo mi sie zalatwic sklejke 3metrowa o grubosci 6,5mm , tak ze nie bylo potrzeby laczenia sklejki, a to skolei spowodowalo, ze mozna bylo pomalowac lodke takze z zewnatrz lakierem bezbarwnym. Sklejka brzozowa naprawde ladnie wyglada polakierowana. Zagiel kupilem w lodzkiej zaglowni.
Jedna uwaga, ktora przychodzi mi na mysl po wodowaniu. Konstruktor zaprojektowal prosty ster na linkach. Tak jak napisal juz forumowy kolega, ster taki nie jest najbezpieczniejszy przy silnych wiatrach. Ja po drugim plywaniu zastapilem linki porzadnymi zawiasami z optymista, ktore maja w komplecie dodatkowo zabezpieczenie przed wypadnieciem steru z zawiasow. Dziala bardzo sprawnie i bylem z takiego rozwiazania bardzo zadowolony. Mialem przy ostatnim plywaniu podmuchy chyba az do 5 w skali Bouforta i bez tego nie bylo by zbyt wesolo. A tak lodka spisala sie bardzo dzielnie. Poniewaz pirania jest barszo lekka, moge przeniesc ja sam. Bardzo praktyczne wydaje sie postawienie lodki na boku (lewej czy prawej burcie). Zajmuje wtedy bardzo malo miejsca, jezeli chodzi o szerokosc miejsca do tego potrzebnego. Tak jak kazda lodka drewniana, pirania cieszy sie ogromnym zainteresowaniem na brzegu czy tez na wodzie. No i oczywiscie trzeba ciagle odpowiadac na rozne pytania z tym zwiazane.
Tu jeszcze jest ster na linkach
obok Salmo 11s
wiosla wykonane wedlug projektu, dulki najprostsze
następna »Pirania II Update |
---|