SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home NaszaPasja - holenderska barka Zmiana zanurzenia kadłuba stalowego

Zmiana zanurzenia kadłuba stalowego

Email Drukuj PDF

Jestem armatorem jachtu stalowego typu holenderskiego, tzw. barki do turystyki po rzekach i kanałach. Kupiłem tą łajbę 4 lata temu i przypłynąłem śródlądziem z Holandii do Polski, na Wartę. Jak się okazało zanurzenie tej łodzi wynoszące 95cm na nasze warunki było za duże. Z tego powodu w 2008 i 2009 byłem uwięziony na Warcie poniżej Poznania i nie mogłem opłynąć Wielkiej Pętli Wielkopolski za przyczyną zbyt niskich stanów wody na Warcie od Konina do Poznania i na niektórych odcinkach Noteci. Dlatego zapadła decyzja o przebudowie kadłuba tak aby zmniejszyć zanurzenie. Po wyjęciu łodzi na zimę 2009/2010 wykonałem obmiary łodzi i opracowałem projekt przebudowy. Postanowiłem podnieść śrubę i umieścić ją w półtunelu. Z tym wiązała się zmiana nachylenia wału napędowego na mniejsze, co uznałem wpłynie korzystnie na smarowanie silnika i wydajność śruby. Pod dnem mojej łodzi wystawał kil będący osłoną wału i chłodnicą dla układu chłodzenia silnika (układ zamknięty).

IncreaseIncrease

Z tych powodów nie mogłem po prostu usunąć kila więc postanowiłem go podnieść wyżej. Dzięki temu nie zmieni się powierzchnia wymiany ciepła. Plan był gotowy i zabrałem się do pracy, w której bardzo pomagał mi mój brat. Mając do dyspozycji warsztat, gdyż prowadzę firmę KEMOT (www.kemot.biz), wstawiliśmy łódź pod dach i solidnie ją podparliśmy. W pierwszej kolejności została usunięta cała zabudowa achterkajuty. Później nastąpił etap niszczenia, czyli wycinania wielkiej dziury w dnie.

Increase

Increase

Increase

Increase

Następnie z fragmentów byłego dna z kilem i nowych kawałków blachy stalowej zastała zabudowana tzw. sekcja kadłuba. Aby ułatwić sobie pracę i uzyskać odpowiedni kształt zbudowaliśmy szablon na którym budowaliśmy nasz nowy fragment dna.

Increase

Increase

Stare dno na długości kila zostało całkowicie wykorzystane. Blacha została nacięta i wygięta do wymaganego kształtu. Później nacięcia zostały zaspawane. Stosowałem tam gdzie mogłem spawanie TIG w osłonie argonu.

Increase

Increase

Pochwa wału została wycięta i wspawana w nowym położeniu. Za kilem kształt półtunelu został wykonany z nowych kawałków blachy. Później sekcję obróciliśmy i zostały wykonane spawy z drugiej strony.

Increase

Można było wreszcie sprawdzić efekt naszej pracy i przymierzyć to co zrobiliśmy do kadłuba. Próba wypadła dobrze, należało tylko nieco poprawić krawędzie aby pasowały do siebie.

Increase

Increase

Teraz przyszła kolej na końcowe spawanie i zamocowanie wszystkich niezbędnych elementów, czyli tulei osłaniającej oś steru i gniazda odpowietrznika układu chłodzenia

Increase

oraz króćca doprowadzającego chłodziwo z silnika do kila-chłodnicy

Increase

Po tych pracach umieściliśmy wykonaną sekcję na swoim miejscu i rozpoczęło się spawanie od wewnątrz i od zewnątrz. Trzeba było też uzupełnić pewne fragmenty, gdyż ze zmianą położenia kila, jego nachylenia i kształtu zabrakło kawałków materiału na długości.

Increase

Nowa blacha z której wykonaliśmy tylny odcinek półtunelu wystawała za dotychczasową pawęż, bo zaplanowane zostało przedłużenie kadłuba od długość pokładu kąpielowego. Przedłużenie to miało pozwolić odzyskać wyporność na rufie, gdyż się zmniejszyła po wykonaniu półtunelu. Tak też zostało wykonane i rozwiązanie się sprawdziło.

Increase

Increase

Increase

Increase

Po zakończeniu wszystkich prac spawalniczych przystąpiliśmy do zabezpieczania kadłuba kolejnymi warstwami farby.

Increase

Jednocześnie przystąpiliśmy do wykonania nowej, innej zabudowy achterkajuty. Były tam 2 koje, po jednej na każdej burcie, umieszczone za wysoko, a teraz miała być jedna 2-osobowa w poprzek kadłuba. Najpierw wykonaliśmy szkielet ze stalowych kątowników,

Increase

który następnie został obudowany drewnem. Powstała półka przy pawęży skrywająca hydrauliczne urządzenie sterowe. Pod olbrzymią koją znajdują się bakisty na sprzęt. Wygospodarowane zostały jeszcze półki i schowki na rzeczy osobiste załogi.

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

Tymczasem na zewnątrz zakończone zostały wszystkie prace malarskie, zamocowana została śruba i ster.

Increase

Oczywiście oprócz tego w związku ze zmianą nachylenia osi wału napędowego musieliśmy zmienić położenie silnika. Lecz tu wystarczyły zmiany wysokości zamocowania silnika na poduszkach. Przód silnika został opuszczony maksymalnie a tył nieco uniesiony i to wystarczyło dla uzyskania współosiowości wału napędowego i wału silnika. Drobnych przeróbek wymagały jeszcze połączenia układu chłodzenia z silnikiem.

Wszystkie te zabiegi pozwoliły zmniejszyć zanurzenie mojej łodzi o 35cm, co w porównaniu do pierwotnych 95cm stanowi ok. 37%. Ale te wszystkie liczby jeszcze nic nie mówią. Najważniejsze że 95cm zanurzenia to bardzo często zbyt dużo na nasze śródlądzie. Ale już 60cm pozwala pływać prawie wszędzie swobodnie. A tak przedstawia się porównanie kształtów przed i po przebudowie.

Increase

Increase

Po opływaniu jednostki w 2010 roku mogę z pewnością stwierdzić, że przebudowa dna nawet w najmniejszym stopniu nie zmniejszyła walorów nautycznych jednostki. Zwrotność nadal jest doskonała, stateczność poprzeczna bez zmian, stateczność kursowa bez zmian a prędkość nawet nieco większa, choć nie o prędkość chodzi w tego typu łodziach. Wszystkich zainteresowanych taką przebudową proszę o kontakt.

Poprawiony: piątek, 21 stycznia 2011 17:54  

Komentarze  

 
#1 Piotr Kubczak 2011-01-22 11:13
Fajny pomysl. I co najważniejsze w pelni profesjonalne wykonanie. Gdzie wodujecie statek ?
Od jesieni umawiamy się z Jurmakiem (Jurkiem Makielą) na oplywanie Pętli Wielkopolskiej, ale jeszcze nie mamy pomyslu czym.....
I jeszcze pytanie. Przyczepki podlodziowe wykonujecie też ? Będę wkrótce poszukiwal wykonawcy porządnej przyczepki pod 5 metrowy jacht o wadze okoo 400 kg.
 
 
#2 tomil 2011-01-28 22:42
Witam,
Statek wodujemy w Czarnkowie, są tam bardzo dobre warunki i można bezpiecznie trzymać jacht.
Zapraszam na stronę www.zegluganawarcie.pl
Przyczepek podlodzowych nie wykonuję.
Pozdrawiam
Tomek
 
 
#3 Załogant 2011-02-20 15:35
na stronę www.zegluganawarcie.pl warto wejść. Ciekawe propozycje i ładny album ze zdjęciami.
 
 
#4 Stanisław Smerecki 2011-05-07 17:16
Bardzo ładna robota. Na stronie www.atkinboatplans.com jest kilka łódek z napędem tunelowym, jest to patent Atkina, który do dziś wykorzystuje się do łodzi motorowych na płytkich wodach małych i dużych. Jako dodatek załączam link do strony z fajnym pomysłem na hangar:
http://www.microcruising.com/shed.htm
Pozdrawiam,
Siacho
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.