SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Patenty i porady Gięcie drewna dębowego

Gięcie drewna dębowego

Email Drukuj PDF

Witajcie:]

Mam pytanie co do gięcia drewna. Czy jest różnica pomiędzy gięciem po polaniu wrzątkiem a gięciem po kilkugodzinnym parowaniu w skrzynce? Chodzi mi oczywiście o różnicę w drewnie czy może się jakoś nie degraduje.

Wykonałem kilka gięć właśnie po obfitym polaniu wrzątkiem i muszę przyznać, że drewno bardzo ładnie się wygięło, ale mam do wykonania przedłużenie stępki do dziobnicy (zagięte i sklejone 4 deski gr 10mm) i zastanawiam się jaką technologię zastosować.

Z góry dziękuję za porady

Pozdrawiam

Marcin

Tak mnie podkusiło i nie czekając na odpowiedzi wykonałem gięcie desek. Kolejność wykonywania prac:

1. Wykonanie  matrycy i stempla.

2. Wykonanie stojaka do późniejszego wysuszenia desek

3. Zlanie wrzątkiem (3 czajniki 1.5L na deskę) deski przed gięciem

4. Gięcie właściwe

5. Ustawienie w stojaku wraz z obciążeniem do wyschnicia.

 

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

 

Tak to wygląda :] Czekam teraz aż wyschną i biorę się za sklejanie w całość:]

Pozdrawiam

Marcin

Poprawiony: poniedziałek, 17 czerwca 2013 05:37  

Komentarze  

 
#1 Dziadu 2013-06-16 21:40
Wyginałem już wiele razy takie rzeczy, co prawda trochę mniejsze łuki. Ja wyginałem na podobnej matrycy (podobna idea), ale bez wrzątku. Sklejałem od razu warstwy klejem i później one już zostają w takim wygięciu. U mnie było 4 - 5 warstw. Metoda na parę lub wrzątek dobra jest do jednolitego drewna. W wypadku wielowarstwowego sklejania wydaje mi się, że na darmo robisz tylko tą robotę z wrzątkiem.
Sekretem jest dobry klej, szczególnie że to ma być część stępki. Rozumiem, że ta Twoja prasa ma już docelowy kształt. Ja bym od razu wygiął i skleił wszystkie warstwy na raz. Dobre porządne ściski i klej epoksydowy.
Najpierw zrobiłbym próbę, czy przy tej grubości desek i takim łuku nie zaczną pękać, myślę, że nie. Jednak jeśli to zwiększyłbym liczbę desek i zmniejszył grubość. Teraz to trochę teoretyzowanie, bo robotę z wrzątkiem już zrobiłeś.
Poniżej przykład gięcia bez temperatury w trochę mniejszej skali (po angielsku)
https://www.youtube.com/watch?v=H_WyI4PWrGE
 
 
#2 Marcin Misiak 2013-06-17 05:25
Kształt jaki mają teraz na stojaku jest mniejszym promieniem od docelowego. W chwili zdjęcia obciążenia "wstaną" do kształtu docelowego (tak mówi teoria:]:]) Jak tylko wyschną (myślę, że to około 3-4 dni ) biorę się za klejenie. Kleił będę epidianem 5 z pacem.
Dodałem zdjęcie jak ma to wyglądać docelowo jeżeli chodzi o kształt.
Pozdrawiam
Marcin
 
 
#3 BartłomiejM 2014-06-26 10:03
Mam pytanie do węgi. Na stronach osób które remontują, "niemieckich" jak już powyginają wręgę to kleją ją do desek. nie rozumiem tego. Wręgi nie powinny być łatane tylko na nity?
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.