SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Porady i plany Potrzebuję porady Laminowanie poniżej KLW od zewnątrz.

Laminowanie poniżej KLW od zewnątrz.

Email Drukuj PDF

Witajcie i podpowiedzcie.

Remonuję starą i zaniedbaną łódź Cleopatra 23 z lat 70-tych. Kadłub to laminat szklano-poliestrowy z miejscami gdzie jest rdzeń drewniany -np stępka, wzdłużniki, ściany grodziowe, pawęż itp. Oczywiście, gdy kupowałem łódź, moje pojęcie na temat tej technologii było żadne. Wcześniej posiadałem łódź z laminatu (samego laminatu:) i to był mój wzór i nie wpadło mi do głowy że może być inaczej. Generalnie łódź jest sztywna, bardzo sztywna jak na stan laminatu. A stan jest taki: powyżej KLW jest bardzo dobrze a poniżej drewno zgniło bo na całości jest osmoza ale bez wyraźnej delaminacji(tzn laminat nie stał się podatny, jest sztywny jak powyżej.

I teraz tak: wymyśliłem sobię to w ten sposób, że usunę całą zgniliznę, wysuszę i zastąpię ją pianą PU o zamkniętych porach. Pionieważ laminat w miejscach starych elementów szkieletu tworzy formę przestrzenną to chcę to dolaminować epoksydem z grubą tkaniną kilka warstw i w ten sposób uzyskam podobne właściwości mechaniczne jak były zaprojektowane. Pawęż jest zdrowa -całe szczęście; więc ją zostawię.

Pytanie: Ponieważ usunąłem sporą warstwę laminatu z dna, chcę je dolaminować ale nie mam jak obrócić kadłuba i muszę to zrobić "do góry nogami" chcę stosować tkaninę 300g i epidian 53 + z1. Zrobiłem próbę i okazuje się, że natrysk żywicy i późniejsze nakładanie tkaniny kończy się tak, że tkanina pięknie przylega ale do podłogi. A jak już przesączona tkanina spadnie to nie ma żadnej opcji żeby ją namówić na trzymanie się kadłuba.

I tak z nową fryzurą (w poprzedniej zostało sporo żywicy) proszę was o podpowiedź jak to się robi...

Pozdrawiam, Hubert.

Poprawiony: poniedziałek, 06 kwietnia 2015 19:44  

Komentarze  

 
#1 Administrator 2015-04-06 19:52
Hubercie - czy masz dostęp do tej dziury od wnętrza kadłuba?
Jeśli tak to od dołu podłóż nawoskowanę płytę pilśniową ostatecznie folię i laminuj od wnętrza..
Może wstaw zdjęcia będzie łatwiej doradzić
 
 
#2 Hubert 2015-04-06 20:33
To nie jest otwór na wylot. wyciąłem od środka łodzi tylko otwory i mam dostęp do miejsc gdzie były drewniane kantówki. I z tym poradzę sobię tak że będę laminował faktycznie od wnętrza...

...Ale i tak chcę na dno od zewnątrz położyć warstwę lub dwie laminatu na całą powierchnię kadłuba poniżej linii wody. problem sprawiają mi bryty tkaniny o szerokości 125cm. nawet jak je przytnę powiedzmy do połowy szerokości to i tak ta tkanina mi spada. Wiem że wszyscy odwracają kadłub do góry dnem i wtedy laminuje się elegancko ale ja tym razem nie mam tego komfortu bo łódź jest zastawiona w garażu :-/
 
 
#3 Krzysztof 2015-04-10 14:57
Witam .
Myślę że zrozumiałem Twój problem , powinieneś laminować w systemie na sucho , ja tak laminuję od 30lat .
Najpierw układasz tkaninę na sucho , w miejscach problematycznych przyczepiasz zszywkami bitymi przez grube kawałki folji ,jak żywica zacznie żelować wyjmij je na to nakładasz szpachlą żywicę potem ją rozwałkowujesz wałkiem o krótkim włosiu .Pierwsza warstwa powinna pokryć ok 1/3 riowingu w momencie kiedy zacznie żelować kładziesz drugą i ta powinna pokryć rowing , jak nie to następną , do skutku. Nie polecam Z1 , jest nieobliczalny , ja używam Epidian 611 dawniej 61 i utwardzacz TFF [ ET nie polecam ] z tym że laminuję sklejkę . Dla ułatwienia sprubój łódkę przechylić na butę , pracuj małymi ilościami żywicy i najpierw wykonaj próbę w najgorszym miejscu . Aloha Krzysztof
 
 
#4 byłytcsmok 2015-04-11 16:52
A ja uważam, że za wszelką cenę odwróć łódkę, bo robienie tego małymi kawałkami to rzeźba z gówna, potem to będzie nieszczelne, pęcherze itd. Wyciągnij łódź na zewnątrz, tam odwróć, polaminuj, wykończ powierzchnię w wygodnej pozycji, pomaluj, odwróć i wstaw do garażu. Nawet jak to polaminujesz nad głową to jak to będziesz szlifował? Poza tym chodzi o również przesączenie starego laminatu, a nie tylko przyklejenie łat
 
 
#5 Krzysztof 2015-04-12 17:52
Wyszedłem z założenia , że odwrócenie łodzi nie jest możliwe , stąd moja rada i nie chodzi tu o kawałki rowingu , tylko o całe pasma , i nie ma mowy o łataniu , tylko jednolitej powłoce . Powierzchnia pod laminat powinna być zaszpachlowana i wyszlifowana , wtedy laminat przylega prawidłowo i tworzy jednolitą skorupę .Zgadzam się , że odwrócenie jest najlepszym rozwiązaniem , Wszystko zależy od gabarytów i możliwości szkutnika . Dobrze położony laminat wymaga zmatowienia , nie szlifowania , chodzi o to aby nie przetrzeć rowingu .
 
 
#6 Hubert 2015-04-12 20:22
Wielkie dzięki @Krzysztof.
Nie znałem tej metody a twoja podpowiedź pomogła mi nie stracić nerwów :) No i ttf to był strzał w dziesiątkę bo mam trochę niską temperaturę na z1 i tam czas żelowania był kosmicznie długi a ttf przy 17-18 stopniach żelował w kilkanaście minut i twardniał błyskiem :)
Dziś cały dzień walczyłem z laminowaniem pierwszej warstwy tkaniny i wyszło perfekcyjnie. Nigdzie nie "zwiesił" się laminat i ładnie się przesączał pomimo że robiłem od dołu(fakt że ręki nie czuję tak się nawałkowałem). Warstwa laminatu wyszła równa (małe fale widać tylko w miejscu gdzie przesunąłem łapy stojaka na którym leży-ale do zaakceptowania).

Jeszcze raz wielkie dzięki!
 
 
#7 DOCENT 2016-02-09 09:58
Witaj, @Hubercie, chciałem dopytać o szczegóły, bo też czeka mnie laminowanie "do góry" a nie chcę odwracać łódki - obawiam się że pokład nie wytrzyma. Jakiej użyłeś tkaniny, o jakiej gramaturze, jaka żywica do tego utwardzacza, czy stosowałeś zszywki, jak pisze @Krzysztof. Czy masz jakieś zdjęcia?
Pozdrawiam
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.