SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home "Aloha- miłego dnia" katamaran Katamaran polinezyjski ''Aloha miłego dnia''

Katamaran polinezyjski ''Aloha miłego dnia''

Email Drukuj PDF

Cała historia rozpoczęła sie na początku lat 90-tych XX w . Mieszkałem wtedy w Niemczech , pewien mój znajomy poprosił mnie o przetransportowanie dwóch kadłubów katamarana z Hamburga do Kolonii, w zamian zaoferował mi orginalne plany katamarana ''Tiki 26 '' Jamesa Wharrama . W międzyczasi przeniosłem się do Polski , i plany przeleżały do 1997 r . Na wiosnę 97 budowa ruszyła z kopyta , konstrukcja jest prosta , opiera się na V wręgach ze sklejki , wzmocnionych stringaIncreasemi . Całość szyta i fugowana Żywicą epoksydową . Kadłuby zostały wykonane w stanie surowym i na tym budowa stanęła aż do 2005 r . wtedy też dołączył do mnie drugi szaleniec Sławek rozpoczynający przebudowę norweskiego kutra pilotowego na piękny kuter gaflowy ze wszystkim co do tego należy szacun !!! .

Tiki 26 to jak projektant opisuje jednostka do podróżowania po morzach , plażach , nie boi się fali ani silnych wiatrów , nie podnosi pływaków dzięki temu jest bezpieczna , przystosowana jest do lądowania na plaży w silnym przyboju , a następnie wystartowanie z niej . Jednostka ta rozwija się od lat 60-tych , stworzona została do budowy amatorskiej i zbudowano ich grubo ponad 1000 sztuk . Takielunek mojej Tiki jest całkowicie moją konstrukcją opierającą się na polinezyjskim żaglu '' Kleszcze kraba '' , który to żagiel bardzo szczegułowo opracował nasz ukochany Czesław Marchaj w najnowszej  ''Teorii żeglowania '' i muszę przyznać że większość jego badań potwierdza się w praktyce , szczegółowo opiszę ten typ takielunku w oddzielnym artykule  .

proszę wszystkich czytelników o potraktowanie tego tego artykułu jako wstępu do mam nadzieję ciekawych przemyśleń na temat żeglowania  , budowania i sposobu bycia i życia .

Aloha Krzysztof Giemuła

Increase

Poprawiony: poniedziałek, 06 kwietnia 2015 13:09  

Komentarze  

 
#1 Administrator 2015-04-06 13:12
Krzysztofie - bardzo ciekawie zacząłeś i mam nadzieję że przysiądziesz szybko nad dalszym ciągiem.
Zwróć jeszcze tylko uwagę na wielkość zdjęć wstawianych na szkutnika (opis tu: szkutnikamator.pl/index.php/jak-doda-artyku
Bardzo jestem ciekaw dalszego ciągu.
Pozdrówki
Adam
 
 
#2 Pola 2015-04-13 18:52
Tato piękny artykuł.Aloha również na zdjęciu prezentuje się niesamowicie.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.