SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Starlight "Krzywus" Starlight "Krzywus" grodzie i sklejanie

Starlight "Krzywus" grodzie i sklejanie

Email Drukuj PDF

Po odwróceniu kadłuba przyszedł czas na wklejenie pawęży i grodzi. Wcześniej w pierwszym pływaku , jak pisałem , musiałem częściowo zerwać wzdłużniki i wkleić je jeszcze raz , bo kadłub się pofalował. Wtedy też powstała robocza nazwa katamarana.

Do pawęży przed wklejeniem wlaminowałem nakrętki zawiasów steru. Są to nakrętki motylkowe z lekko obciętymi "uszami" wlaminowane do góry nogami .

Samo wklejenie grodzi poszło właściwie bezproblemowo, no może z wyjątkiem grodzi rufowej w pierwszym kadłubie gdzie musiałem użyć dość sporo siły. Natomiast pawęże to już zupełnie inna liga. Ze względu na gwałtowną zmianę przekrojów pomiędzy szablonem 9 i pawężą , sklejka jest bardzo mocno „torturowana”. No ale używając pasów, ścisków, listeweczek i co tam miałem pod ręką, jakoś poszło.


Miejsca styku grodzi i pawęży z poszyciem oraz „ stępkę” zaszpachlowałem epoksydem z dodatkiem wiórków drewnianych i pyłu bawełnianego lub tylko bawełny a później oblaminowałem 3 warstwy tkaniny 160g. Oczywiście szpachlowałem etapami. Naprzód pomiędzy szablonami, a później po ich wybiciu uzupełniałem spoinę. Druty którymi szyłem kadłub zdecydowałem się pozostawić bo ich usunięcie uznałem za zbyt kłopotliwe i nie warte zachodu.


Po zżelowaniu żywicy, ponownie odwróciłem pływak.

Ponieważ sklejka przy stępce w czasie poszywania ,zwłaszcza w okolicy rufy, niestety się pofalowała to szpachlując środek nałożyłem miejscach wypukłych więcej szpachlówki.

Pozwoliło mi to zeszlifować z zewnątrz duże wypukłości ( nawet na wylot sklejki )i w miarę wyrównać linię stępki.

Po przeszlifowaniu stępki zalaminowałem łączenie 1 warstwą tkaniny.


 

Po raz kolejny mogłem obrócić kadłub ( dobrze że jest lekki )


Teraz czekało mnie „ uzbrajanie „ C.D.N

Poprawiony: środa, 11 lipca 2012 16:01  

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.