SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Budowa 6 metrowego jachtu cz. 8

Email Drukuj PDF

Kolejna Porcja Zdjęć:

Kształt zniekształcony tym że zdjecie wykonane z góry i do tego komórką

 

Powiększ

 

 

Powiększ

 

 

 

 

 

 

"Wnetrze" widok na kokpit

 

"Wnętrze" widok na dziób

 

Jeszcze trochę i po żałożeniu wszystkich wzdłużników zacznę poszywanie kadłuba sklejką 8 mm.

Jedno z wielu pytań jakie mam to technologia wykonania dachu. Dach kabiny ma krzywizny w obu osiach. Czy to się da pokryć

arkuszami sklejki 8 mm ? Zastanawiam się nad wykonaniem dachu metodą słomkową tak jak robił kolega blik11 w Pasji 580 - link:

pasja580-cz-5

Jaka będzie masa pokrycia dachu w obydwu wersjach ? Jeśli różnice wyniosą np kilkadziesiat kg To może mieć to znaczenie (przypominam że łódka ma małą szerokość  - około 2,10 m. Cięższy dach  = mniejsza stateczność.

Dwie opcje wykonania dachu:

1. Pokrycie arkuszami sklejki 8 mm (co z krzywiznami)

2. ułożenie listew 23 mm 30-50 mm szerokości

Proszę o jakieś konkretne rzeczowe porady dotyczące wad i zalet pokrycia dachu sklejka i metoda słomkową z listew jak w cytowanym artykule.

 

Pozdrawiam, buduję dalej :-)

 

Przybywa szkieletu: :-)

Wklejone wzdłużniki dachowe:

Powiększ

 

 

Powiększ

 

Powiększ

 

 

Powiększ

 

Kolejne wzdłużniki dachowe:

Powiększ

 

 

Poprawiony: wtorek, 19 czerwca 2012 11:40  

Komentarze  

 
#1 Sławomir Krajs 2012-05-15 11:52
Każdy ciężar powyżej linii wodnej ma niekorzystny wpływ na stabilność łódki. Ale nie można dać się sparaliżować technologią. Zważ kawałek sklejki i ilość drewna potrzebną do pokrycia porównywalnej powierzchni i będziesz wiedział jaka jest różnica. I jedno i drugie musisz jeszcze za laminować. Co do stabilności, to nie tylko szerokość kadłuba ma znaczenie ale również jego kształt. Łódki płaskodenne mają bardzo dużą stabilność początkową i kilka kilo na dachu niewiele zmieni. Jeśli dno jest beczkowate to będzie się huśtać. Ale z kolei boczna fala ma mniejszy wpływ. Ja by się tak bardzo ciężarem tego dachu nie przejmował, zwłaszcza że powierzchnia krzywa w obu osiach ma naprawdę dużą wytrzymałość. Można by nawet jeszcze trochę bardziej wyoblić . Nie musiał byś stosować niewiadomo jak grubych listewek. A uroda takiego dachu jest nieporównywalna.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.