Witam.
Instalację wodną oraz elektryczną wykonałem sam przewody elektryczne o przekroju 2,5 kwadrat –tak radził elektryk okrętowy, tablica na 6 zabezpieczeń, ( oświetlenie, pompka do wody ( zanurzeniowa), radio, gniazdka zapalniczkowe ) to osobne zabezpieczenia na tablicy, pozostały dwa wolne. Tapicerka to gąbka tapicerska 8cm. grubości obszyta materiałem o nazwie Bukla na zamki koszt tej operacji to 2000 tyś. zł.. Wnętrze wylakierowane lakierem miękkim Domalux, prócz drzwiczek i stołu tu zastosowałem lakier twardy całość lakierowana ośmiokrotnie.
Skoro drewniana łódka to drzewce również, drewniane klejone, maszt cztero elementowy dwie środkowe deski to modrzew z zewnątrz świerk, o długości 7,5m. średnicy 105 mm. cieniowany do 55mm. w topie. Po sklejeniu i wytrasowaniu obrobiłem go z grubsza strugiem elektrycznym, a całkowitą krągłość nadałem mu za pomocą pasów papieru ściernego na płótnie sklejonych klejem Distal , papier ten nakładałem na kółko napędowe wykonane z trzech elementów sklejki 20mm oklejone paskiem gumy, i skręcone na szpilce, jedna końcówka osadzona w wiertarce ( najlepiej pistoletowej ) druga podtrzymywana w drewnianym uchwycie na rękę z otworem o nieco większej średnicy od szpilki ( w czasie szlifowania nakładałem rękawicę bo pas czasami spada ). Zaczynałem szlifowanie od papieru o gradacji 40 a kończyłem na 120 obracając drzewce co 90 st.. Bom 4.2m. i gafel 3.1m. wykonane w tej samej technologii, o beczkowatym kształcie to znaczy (nok 55 % garda 65 % maksymalnej średnicy ) polakierowane ośmiokrotnie naszym miękkim lakierem Domalux. Talia do grota to bloczki drewniane z iroko , rolki z Tekstu 70 mm.
Panowie od nierdzewek nie mieli ochoty wykonać okuć - zbyt małe ilości, więc nie chcę ale muszę – wykonałem sam, mierzyłem średnice końcówek i dokupywałem określony wymiar rurki nierdzewnej grubości ścianki 1,5 mm. przecinałem wzdłuż kątówką i nakładałem na drzewce zaciskając trzema metalowymi cybantami zaznaczałem nadmiar do odcięcia, i do spawacza (nie było to idealne ale po włożeniu w imadło i potraktowaniu młotkiem przez klocek wyszło to co trzeba ) uszy do okuć wykonałem z pręta 8 mm giętego na rurze 40mm. całości na koniec polerowałem pastą polerską, założone na przekładce z impregnowanego płótna lnianego. Bulaje okrągłe nie otwierane wykonane z blach mosiężnej o grubości 5mm. wytoczone przez tokarza, średnice tak dobrane aby wewnętrzne cięcie większego było jednocześnie cięciem zewnętrznym tego mniejszego ja wytrasowałem i nawierciłem otwory pod śruby mosiężne 5mm. nakrętki kołpakowe - zaszklenie z poliwęglanu. Wklejone na Sikafleks 295 , podkład na metal to Sika Primer 204, na szybę 209. Dopełnieniem tego jest mały składany machoniowy stolik do kokpitu o wymiarze 50/70 cm.
Balast to dwa ceowniki 220 zespawane razem z otworem na miecz, a po dyskusji z kilkoma fachowcami stanęło na wypełnieniu go grysem kamiennym z cementem ( to dopiero porażka ) zszyty z dennikami szpilkami z nierdzewki A-2 o średnicy 16mm.na przekładce z papy termozgrzewalnej. Po złożeniu, całości ma taki wygląd ( przepraszam za kurz nikt nie posprzątał przed zrobieniem zdjęcia ).
Pozdrawiam.
Zbigniew
Drewniak XXL 5 cz.« poprzednia | następna »Drewniak XXL cz.3 |
---|
Komentarze
podziwiam i gratuluje. Naprawdę super to Ci wyszło. Przypomina mi to troche Bruce'a Robertsa 246, ale tylko sam kadłub. To był ten Jankes ? :):)
Część nadwodną laminowałeś bez maty tylko Epidian z utwardzaczem na drewno i to papierem 120 ??
Czy sklejkę do wykończenia wnętrza fornirowałeś ?
Witam, dzięki za słowa uznania , cieszę się , że i wam się podoba .
Sklejki do wnętrza były gotowcami , niczym ich nie obklejałem .
To nie ten jankes . Cały kadłub jest zalaminowany w części podwodnej 450g na m2 , widać to bardzo dobrze w 3 części mojego artykułu , gdzie zamknięte kadłuby leżą na boku . Widoczny siwy pas od dołu jest to już położony laminat , górna część jest tylko przygotowana w podkładzie , po czym będzie zalaminowana 300g/m2
Jeżeli chcesz zobaczyć jak to wygląda, to możesz wrócić do artykułu "żaglówka listewki + epoksyd" to jest położony laminat na drewno i zalakierowany .
W części czwartej również znajduje się zdjęcie ( na końcu) zdjęcie z drzewcami i łódka na stojaku .
PS a najlepiej poczekaj , za tydzień będzie reszta . ;D
Dzięki
jadnak mam jeszcze pytanie - jak położyłeś tkaninę 300 na nadwodną cześć że jej nie widać ? Może to głupie pytanie, ale kładłem ostatnio tkaninę 200g na skrzynkę mieczową i widać przez epoksyd tą tkaninę, jej wzór. Po przeszlifowaniu wszystko jest dość matowe (przynajmniej u mnie) :)
Nie wiem , na co kładłeś , na jaki materiał tą tkaninę .?
jeżeli używałeś epidianu 5 , to ona rzeczywiście ciężko się przesyca ze względu na gęstość tejże żywicy , jednakże faktury szkła nie powinno być widać .
jeżeli szkło jest widoczne , oznacza to iż szkło nie zostało przesycone żywicą .
Nie przejmuj się ,po przeszlifowaniu u mnie również było matowe ( siwe) , a po położeniu lakieru dopiero zaczęło być przezroczyste- takie jak potrzeba .
Tkanina biaxalowa, Epidian 52 + utwardzacz Z1, metoda sucha. Kładłem na sklejkę.
Zbyszku, czy zamieścisz jeszcze jakieś fotki gotowego jachtu, mam zamiar też budować i z pewnością będę miał trochę pytań do Ciebie
Pozdrawiam Wojtek
Jasne że tak , jednakże nie chcę zaśmiecać strony zdjęciami , proszę podaj swój adres @ a chętnie prześlę zdjęcia .
Niestety nie pracowałem z taką tkaniną , jest mi ona nieznana więc niewiele mogę pomóc.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.