SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Sklejkowe Żaglowe Budowa "Lirogona" Budowa Lirogona - wycinanie wręg do modelu

Budowa Lirogona - wycinanie wręg do modelu

Email Drukuj PDF

2012.02.28

Zaczynam „robić w drewnie”. Na początek przycinanie płatów sklejki 3mm na dno i wręgi modeli.

Martelek przy pile :-)

Gotowy zestaw arkusików sklejki przygotowany do dalszych prac:

Teraz na papierze milimetrowym rysujemy kształt przyszłej wręgi.

Następnie narysowany profil przyklejamy do grubszej sklejki. Można by oczywiście od razu przykleić rysunek do arkusika sklejki z którego będzie wycinana wręga, następnie połączyć kilka arkusików (my robimy wstępnie na 5 egzemplarzy modelu) i je oszlifować, ale jeśli później przyjdzie nam do głowy zrobić jeszcze jeden model, to będziemy całość robić od początku. Mając szablon możemy zawsze dorobić brakujący element.

Szablon wykonujemy z grubszej sklejki. My użyliśmy 8mm – resztki z jakiegoś starego wycinania. Szablon w którym będziemy wykonywali łuki, szczególnie te o zmiennych krzywiznach, wykonujemy z grubej sklejki, gdyż będziemy musieli wbić w niego gwoździe prowadzące listwę (czyli, jak mnie nauczył boSmann, giętkę) do odrysowywania łuków.

Tak przygotowany szablon wycinamy zgrubnie na pile tarczowej Na zdjęciu widać, że dno szablonu nie jest płaskie tak jak w projekcie, ale ma kształt litery V. W trakcie dalszych prac zrobimy modele z płaskim dnem jak i z ukośnym, więc materiał przygotowujemy z zapasem na dno. Obciąć zdążymy później w każdej chwili.

Teraz następuje staranne doszlifowanie szablonu. Trzeba uważać. Kawałek za głęboko i będziemy robić nowy szablon J.

Teraz zbijamy szablon z arkusikami przygotowanej sklejki. Użyte gwoździki powinny mieć długość równą ok. ¾ grubości pakietu gdyż zbijać będziemy pakiet obustronnie. W ten sposób gwoździe nie przejdą na wylot, a cały pakiet będzie solidnie zespolony. Wystarczą (przy tej wielkości elementu) 2 – 3 gwoździe na stronę.

Następnie, tak samo jak w przypadku szablonów, najpierw docinamy wstępnie nasz pakiet na pile tarczowej bądź wyrzynarką oraz szlifujemy zgodnie z kształtem szablonu:

Tak powinien wyglądać gotowy pakiet…

…i poszczególne wręgi po wyjęciu gwoździ:

gotowe wregi do kilku modeli

 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.