Problem z zamieszczaniem zdjęć , dzięki Adamowi został rozwiązany zatem poniżej uzupełnienie ilustracją tekstu zawartego w cz1.
Wręgi:
wręga1 wykonana na gotowo ze sklejki gr8mm.
Wręga 6 i wszystkie tymczasowe wykonałem z płyty wiórowej bądź osb gr 12 lub 15mm łączone wnarożnikach kawałkami sklejki "8" na klej D4 wkręty do płyt kg. Pokładniki gięte i klejone indywidualnie z listew 3sztx12x50mm klejone ze wspornikami (epidian 5 +50%ida + wkręty 3,5x50 A2).
niżej wręga 7.
Pawęż wykonana w wersji wzmocnionej( rezygnuję ze studzienki na rzecz silnika na pantografie - lewa i prawa strona wypełniona sklejką 3x 8mm. wzmocnienie na mocowanie steru ( jeszcze brak na rysunku wykonałem z deski dębowej 25x200mm. wszysko klejone i skręcane na wkręty 3,5x25 A2. Konstrokcja sosnowa klejona epidianem natomiast sklejki wklejane D4. U góry zdjęcia widać tekturowy szablon wręgi 9( sklejka "9") i wygięty dla tej wręgi pokładnik.
Wręgi wyposażyłem w nogi do ustawiania i mocowania na ramie.Niżej pokazany jest stół do montażu nóg. brzeg płyty( przystawiony kątownik) odpowiada KLW,listwa oporowa ustawiona 1650mm od KLW. Od listwy oporowej 11cm mocowane są poprzeczki ( nie ma ich jeszcze na zdjęciu ) na której wspiera się wręga o ramę montażową.
Montaż ramy i poziomowanie
Widoczna poprzeczka spinjąca nogi wręgi umożliwijąca łatwą korektę KLW za pomocą klinów. Korekta nie przekraczała 2-3mm.
mocowanie stewy dziobowej-deska 30x110mm , wkrąty fi6x120 6kt.
Pierwsze wręgi na ramie
komplet wrąg na ramie - przymiarka stępki
Linka ramy prowadzona przez otwory umożliwia stałą kontrolę symetrii.
Spód ramy z widokiem na pokładniki.
Pawęż ( 0+) zespolona z wręgą 0. Wręga 0 dębowa do wysokości obła II wzmocniona płytą wiórową. Oba elmenty spięte dębowym dejwoodem( na zdjęciu widać centralne gniazdo na stępkę 200mm. Ponieważ planuję częściowe wpuszczenie steru stąd "v" kształt dejwoodu ( fragment wręgi 0 powklejeniu stępki będzie wycięty). Skośne połączenie obła II z wzdłużnikiem burtowm wykonam z listwy dębowej 45x45mm
Dziobnica również ma wklejony dejwood z dębu , skręcany na srubę ( długi gwint) M8 ze stali A2. Kąt dejwoodu wyszedł 123 stopnie.
Układanie stępki
Układanie stępki cd+ rozplanowanie położenia wręg przyjąłem sposób zaczynając od sprawdzenia pionu dla wręgi 3/ sztywna/ i rozmierzania od niej 650mm dla pozostałych znacząc położenie na stępce. Po sprawdzeniu pionu na kolejnych wręgach wyszło dobrze( niewielkie korekty).
Prace nad wzdłużnikami przedstawię w następnej części.
Pozdrawiam Maciek
Maciek buduje jacht Sztrandek 650 cz3« poprzednia | następna »Maciek buduje jacht Sztrandek 650 |
---|
Komentarze
Maciek, jak szacujesz koszty całkowite i w podziale na kompletny wykończony na gotowo kadłub i reszta
Pozdrawiam Piotr
Przyznam ,że nie robię takich szacunków. wynika to z tego,że całe przedsięwzięcie rozkładam w czasie.Daję sobie na to 2 lata. Oczywiście notuję wydatki ( materiały zasadnicze) ale czy zestawienia po upływie dajmy na to 2lat coś mówią?
Pozdrawiam Maciek
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.