No i zaczęło się... :)
Oświecony myślą konstruktora zawartą w dokumentacji, że przy budowie domu można popełnić więcej błędów niż przy budowie jachtu, postanowiliśmy z niczym sie nie spieszyć i wszystkie pomiary wykonywać po kilka razy z toleracją bliską zeru bezwględnemu. :)
Zaopatrzeni w poziomicę, suwmiarkę, linkę z ciężarkiem, zaciski, długą i prostą kantówkę i stare radio rozpoczęliśmy.
Pierwszy buksztel (nr 12) jakoś poszedł, chociaż nie mając jako amatorzy dostatecznej techniki, trochę nam przy nim zeszło. Przy drugim nagle odkryliśmy, że powierzchnia pokładu (dolna część drugiego buksztela) ma promień (R 25000) i trzeba też o tym pamiętać. Zostawiliśmy drugą buksztele (nr 11) przymocowaną, ale wychodziliśmy wieczorem ze stoczni z poczuciem, że jest coś do malutkiej poprawy. Następna wizyta rozpoczęła się więc od poprawki, która nam nie dała ostatnio spać oraz dalszego mocowania wsporników z kantówki i bukszteli.
To na razie na tyle, nie za dużo, ale trzy buksztele stoją !! :) Odbiór pozostałych z "wycinarni" w przyszłym tygodniu.
Ukosoawanie sklejkowych bukszteli - jak to najlepiej zrobić ???« poprzednia | następna »Meaban - inaczej MarUla - cd. budowy |
---|
Komentarze
1) do laminowania uzyj epidian 52 nie 61
2) do klejenia klej west
3) masz problem z ustawieniem WREG nie bukszteli , bo nienaniosles ani jednej wodnicy , podeprzyj kantowki zastrzalami bo sie nigdy nie beda pokrywac z pionem
4) poszpachluj wregi i pomaluj wregi i grodzie przed montazem ulatwisz i przyspieszysz sobie prace
pozdrawiam i czekam na pytania
- klej West, musze wreszcie tam zadzwonić, ciągle zapominam, zaraz dzwonię :)
- Epidian 52 - dlaczego ? jestem chemikiem i lubię poznać przyczynę :)
- co do zastrzałów to niezły pomysł, dzięki
- ad 4, zrobię to później, będę miał na to czas.
Dzwoniłem,
niestety, dostaję komunikat, że podany numer nie istnieje. :(
mgr.Zofia Janiszewska
inz.Malgorzata Kunica
tel.0022 586 26 02
0022 586 25 85
Nie ma tematu, , dodzwoniłem się, bardzo miła Pani.
W poniedziałek jadę kupić: 5kg + 1 kg 450 zł.
Dzięki.
epidian 52 posiada wielokrotnie lepsze parametry fizyko-mechaniczne, zdecydowanie mniejsza lepkosc, a co za tym idzie, latwosc przesycania zbrojenia, posiada atesty instytutu lotnictwa i PRSu. W trakcie laminowania pamietaj o stalej temperaturze i wilgotnosci trywial, ale wielu budowniczych ignoruje to, a potem klna na czym swiat stoi. Po laminowaniu uzyj tkaniny (peel ply), to wazne oszczedzisz kupe pracy i pieniedzy. Chodzi o rumieniec aminowy, to lepkie co potem zakleja papier scierny (to uwaga dla nie chemikow). Musisz zrobic prosta probe, ktora tkanina daje sie oderwac od laminatu. Uzywalem kiedys nylonu na flagi.
Pozdrawiam
P.S Jesli chcesz, jestem dostepny na skype
Masz rację, pomyliłem Epidian 52 z 53, który posiada styren, a tego radzę unikać. Chociaż powiem ci, że E-61 też nieźle się laminuje, ale spróbuje 52.
Co do tej flagi, to rozumiem hasło peel ply :), ale nie kumam, co z tym oszczędzaniem pieniędzy i czasu. Po laminowanie przykryć wszystko jakąś tkaniną ??? Możesz rozwinąć myśl ?
Nie używam żadnych komuniaktorów , ale jestem na Facebooku.
ad 3. mam wszystkie potrzebne wymiary do ustawinia wręg. Do czego jeszcze wodnica ? Jak się ją wyznacza ?Pytam z ciekawości :)
otoz tkanina, o ktorej pisalem uzywana byla jako peel ply. Po utwardzeniu zywicy byla zrywana na jej powierzchni, pozostawala warstwa nieprzewiazana (rumieniec ) ,poza tym warstwa laminatu jest stosunkowo rowna i nie wymaga takiej ilosci szlifowania i szpachlowania.
Naniesienie wodnic na wregach ulatwia prawidlowe pozycjonowanie, tak jak w rysunku linii teoretycznych.
Linie wodna otrzymasz zdejmujac wymiary z linii na rysunku i przenoszac te wartosc na budowany kadlub.
Epidian 61 wymaga dogrzewania (sezonowania ) po procesie utwardzania i jest to bardzo klopotliwie, parenascie godzin w temperaturze 60 stopni. Bez tego jego wlasciwosci sa bardzo kiepskie.
Pozdrawiam
masz jakiegoś maila ? Mam kilka pytań i chciabym bezpośrednio.
p.s.
jeszcze raz dzięki za tipa w sprawie kleju West, jest genialny. Dodatkowo podczas mieszania wystepuje rekacja endotermincza co pozwala kleić naprawdę gdy jest blisko punktu rosy.
Cytuję buksztel:
Przesłałem Ci mailem adres mailowy buksztela
Ale przyznam szczerze że lepiej byłoby opisać na stronie porady buksztela i jak je wykorzystałeś oraz co z tego wyszło.
Wtedy następni będą mieli ciut łatwiej
Proszę ciągnijcie dalej ten wątek na stronie..
Pozdrówki
Adam
Adamie bardzo chetnie pomoge prosze o pytania
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.