SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home MarUla - sklejkowy klasyk Ukosoawanie sklejkowych bukszteli - jak to najlepiej zrobić ???

Ukosoawanie sklejkowych bukszteli - jak to najlepiej zrobić ???

Email Drukuj PDF

Tym razem bez relacji.

Kończę ustawiać buksztele - o czym niedługo, walczę z zimnem (zakupiłem kozę , dzisiaj, podłączałem - jest cug), lecz w tak zwanym międzyczasie zastanawiam  się nad wieloma sprawami związanymi z budową, i jedna z tych spraw to jak zukosować buksztele przed procesem listwowania ? Mój konsktruktor wysłał mi coś, tym razem po francusku, Laughing, z czym nawet google translator sobie nie poradził. :) Coś tam było  o przezroczystej taśmie, tangensie, wodnicy, etc.., generalnie nic nie rozumiem. (nie wiem, czy po polsku bym zajarzył Sealed)

Mam więc pytani/prośbę:

Może ktoś ma sprawdzoną metodę na ukosowanie bukszteli ? Chciałbym to zrobić dobrze raz i kłaść listwy, a nie przed każdą listwą ukosować, bo trochę nerowy jestem Smile (taki żarcik).

Każda rada mile widziana, razem z fotkami/skanami/czymkolwiek.

 

Pzdr

Marcin

Poprawiony: środa, 15 grudnia 2010 23:43  

Komentarze  

 
#1 buksztel 2010-12-16 09:44
Witam dzis wieczorem postaram sie napisac jak rozwiazac twoj problem pozdrawiam ;-)
 
 
#2 motorad 2010-12-16 10:30
Witam ja rozwiązałem to tak; JEŚLI CHODZI O BUKSZTELE KTÓRE ZOSTANĄ ZDEMONTOWANE
przyłożyłem giętką listwę od pawęży do dziobnicy ,listwa oprze się na lewej algo prawej krawędzi buksztela .Przesunąłem wtedy niektóre buksztele o ich grubość tak aby ta krawędź do której przylega listwa była obrysem rzeczywistym łodzi .
 
 
#3 blik11 2010-12-16 20:15
Witam budowniczego,też chciałem wszystkie wręgi od razu ukosować ale się nie da ponieważ kąt co 10 cm się zmienia szczególnie w okolicy obła.Ale zaznaczam dotyczyło to mojej Pasji,nie wiem jak przy Twojej konstrukcji.
Spróbuj długą listewką z poszycia w paru miejscach lekko przykręcić ściskami i będziesz widział czy zmienia się kąt.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 
 
#4 buksztel 2010-12-16 21:06
Witam,
no to do roboty :lol:
1)sprawdz ustawienie wszystkich wreg na helingu (to wazne)
2)musisz sie zaopatrzyc w dluga w miare prosta i gietka listwe (gietke)
3)przykladasz listwe od krawedzi wreg, tak wzdluz jak i diagonalnie: jezeli listwa uklada sie plynnie w kazdym kierunku to znaczy, ze ustawiles wregi prawidlowo. Jezeli gdzies wreg jest za wysoki lub za nisko, popraw ustawienie do skutku plynnosci
4)zamocuj sciskiem listwe na najszerszym wregu, ugnij listwe tak, aby dotykala wszystkich krawedzi wregow
5)miedzy listwa a jedna z krawedzi wregi powstanie szczelina (malkanta). Jest to wartosc kata, ktory musisz przeniesc na druga strone .Wykonasz to przy pomocy tarnika w paru miejscach po obwodzie wregu , w ten sposob bedziesz mial z grubsza ustalony kat, ktory uzyskasz strugajac. Caly czas przykladaj gietke do wreg, sprawdzajac prawidlowy przebieg ulozenia .
Nieco to zawiklane tlumaczenie, sprobuje wstawic rysunki.
Mozna tez wytrasowac na rysunku w skali 1:1 owe zukosownia, ale to jako ciekawostka , czekam na pytania pozdrawiam :-)
 
 
#5 struna59 2010-12-16 22:18
Halo Marcin -tu struna 59.Ten sposób, o którym pisze Twój konstruktor mogę Ci przesłać po niemiecku -dotyczy teorii, czyli wyznaczania. Nie wspominają jak fizycznie dokładnie i szybko zukosować. Do rady buksztela dodałbym jeszcze swoją. Opiszę jak ukosuję strugiem ele. Proste wręgi. Używam do tego celu ele bo struga bez problemu wzdłóż i co najważniejsze w poprzek słoi. Sklejka struga się łatwiej niż słoje w poprzek. Jeżeli spróbujesz tego sposobu trzeba cofnąć wał z uwagi na strugany łuk. Podaję przepis na wręgi proste .Jeżeli uznasz że rokuje nadzieje to spróbujesz. Przykręcam prowizorycznie deskę do wręgi wzdłóż wręgi dotykając krawędzią do giętkiej prostopadłej. Wręga i deska dotykają ostrzem prostopadłą. Maluję grubym ołówkiem serpentynę na desce i na wrędze na całej długości. Grafit pokaże mi struganie. Dwie krawędzie -deski i wręgi podają mi kąt natarcia.Strug leży pewnie .jadę kilkakrotnie na małym wiórze , obserwuję kiedy zaczynam zbliżać się do zaniku śladu grafitu. Przy wręgach łukowych konieczne jest cięcie jakby duplikatów wręg i to dokładne. Pozdrawiam
 
 
#6 Adam Kłoskowski 2010-12-16 23:27
Cytat:
struna59 napisał Podaję przepis na wręgi proste .Jeżeli uznasz że rokuje nadzieje to spróbujesz.

Struna59 - opis świetny ale chyba bez szkicu się nie obędzie. Możesz to narysować? - zrobić fotkę rysunku i taką wstawić w komentarzu?
Pozdrówki
Adam
 
 
#7 wolnym 2010-12-16 23:44
Wszystkim dziękuję za rady.
Struna59 - chyba jestem za leszcz w szkutnictiwie, bo zrozumiałem 10% ;-) , ale tak to jest z ze zdolnymi iacz leniwymi uczniami. Nie za bardzo mogę sobie wyobrazić to co napisałeś. Dam przeczytać to jutro jeszcze kupmlowi.
Z tymi listewkami to też myślałem i wydaje mi się, że patrząc na to matematycznie, to to co mówi buksztel jest logiczne - wielkość szczeliny wyznacza sinus kąta pod jakim trzeba zukosować. Pytanie, czy np 2 cm szczeliny jest równe 2 cm przeciwprosktokątnej i wtedy wchodzimy w trygonometrię ? :-) Troche kombinuje, ale wolę 100 razy pokombinować niż raz spieprz...ć. :-)
p.s.
załączam link do "francuskiego rysunku " :roll:
http://wolnym.files.wordpress.com/2010/12/dsc06732.jpg
 
 
#8 Adam Kłoskowski 2010-12-17 00:22
Wolnym - Co by nie zginęło wrzucam ten rysunek tutaj...
 
 
#9 darek borowiak 2010-12-17 11:56
bardzo fajna metoda ukosowania pilarką tarczową szybka i prosta :)

http://www.oneoceankayaks.com/stitchglue/plyshophtm/scarfjig2.htm
 
 
#10 Jabłoński Henryk 2010-12-17 19:38
polecam "Jachting pod żaglamii i na silniku " polskie wydanie z 1993r strona 71.Generalnie najlepszy "podręcznik "dla amatorów .
Pwodzenia i cierpliwości
 
 
#11 struna59 2010-12-17 21:11
Witam wszystkich zainteresowanych serdecznie. W przypadku MarUli zaznaczyłbym ołówkiem nienaruszalną krawędź oraz miejsce ukosowania. Użyłbym wyrzynarki z płynnie regulowanym stolikiem i piłką o prostopadłych zębach. Po wycięciu z grubsza wykończyłbym fleksą wolnoobrotową grubym papierem. Natomiast do ukosowania prostych wręg wystarczą dwie listwy giętkie prostopadłe - "na górze i na dole" co umożliwi precyzyjne ustawienie desek na kilku wręgach. W razie niejasności proszę pytać dalej.

przesyłam schemat ukosowania wręg prostych strugiem elektrycznym. Pozdrawiam.
 
 
#12 buksztel 2010-12-17 21:12
Absolutnie nie polecam tej ksiazki. dlaczego?
Wiele blednych tlumaczen powyjmowanych z kontekstu , technologie opisane przez laika w temacie .
Jesli ksiazki to :Sam zbuduj lodz , Projektowanie i budowa jachtow zaglowych ,System West Guegon .
Marcin, tak teraz do mnie dotarlo, ze wregi w twej lodce wykonane sa ze sklejki, a to znaczy, ze wystarczy je sfazowac i gotowe pozdrawiam .
 
 
#13 wolnym 2010-12-20 12:34
Wszystko jasne, dzięki za pomoc.
Mam jeszcze jedno pytanie, które załączam jako mój odręczny rysunek, czy na pewno wszystko dobrze zrozumiałem.

 
 
#14 buksztel 2010-12-21 17:06
Witam wszystko na twoim rysonku jest poprawne :-)
Powodzenia no i pytaj
 
 
#15 dudi 2011-02-14 19:26
przepraszam kolegów że się wtrącam, ale wydaje mi się że po takim ukosowaniu, jak na rysunku kolegi Wolnego, zmieni się wymiar tego sklejkowego buksztela o wielkość h waśnie. Czy nie należy tego uwzględnić przy wymiarowaniu bukszteli.
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?



Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.