Tym razem bez relacji.
Kończę ustawiać buksztele - o czym niedługo, walczę z zimnem (zakupiłem kozę , dzisiaj, podłączałem - jest cug), lecz w tak zwanym międzyczasie zastanawiam się nad wieloma sprawami związanymi z budową, i jedna z tych spraw to jak zukosować buksztele przed procesem listwowania ? Mój konsktruktor wysłał mi coś, tym razem po francusku, , z czym nawet google translator sobie nie poradził. :) Coś tam było o przezroczystej taśmie, tangensie, wodnicy, etc.., generalnie nic nie rozumiem. (nie wiem, czy po polsku bym zajarzył )
Mam więc pytani/prośbę:
Może ktoś ma sprawdzoną metodę na ukosowanie bukszteli ? Chciałbym to zrobić dobrze raz i kłaść listwy, a nie przed każdą listwą ukosować, bo trochę nerowy jestem (taki żarcik).
Każda rada mile widziana, razem z fotkami/skanami/czymkolwiek.
Pzdr
Marcin
Drzewce - maszty, bomy, gafle - metoda "Usta Ptaka"« poprzednia | następna »Meaban inaczej MarUla - buksztele rozpoczęte |
---|
Komentarze
przyłożyłem giętką listwę od pawęży do dziobnicy ,listwa oprze się na lewej algo prawej krawędzi buksztela .Przesunąłem wtedy niektóre buksztele o ich grubość tak aby ta krawędź do której przylega listwa była obrysem rzeczywistym łodzi .
Spróbuj długą listewką z poszycia w paru miejscach lekko przykręcić ściskami i będziesz widział czy zmienia się kąt.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
no to do roboty
1)sprawdz ustawienie wszystkich wreg na helingu (to wazne)
2)musisz sie zaopatrzyc w dluga w miare prosta i gietka listwe (gietke)
3)przykladasz listwe od krawedzi wreg, tak wzdluz jak i diagonalnie: jezeli listwa uklada sie plynnie w kazdym kierunku to znaczy, ze ustawiles wregi prawidlowo. Jezeli gdzies wreg jest za wysoki lub za nisko, popraw ustawienie do skutku plynnosci
4)zamocuj sciskiem listwe na najszerszym wregu, ugnij listwe tak, aby dotykala wszystkich krawedzi wregow
5)miedzy listwa a jedna z krawedzi wregi powstanie szczelina (malkanta). Jest to wartosc kata, ktory musisz przeniesc na druga strone .Wykonasz to przy pomocy tarnika w paru miejscach po obwodzie wregu , w ten sposob bedziesz mial z grubsza ustalony kat, ktory uzyskasz strugajac. Caly czas przykladaj gietke do wreg, sprawdzajac prawidlowy przebieg ulozenia .
Nieco to zawiklane tlumaczenie, sprobuje wstawic rysunki.
Mozna tez wytrasowac na rysunku w skali 1:1 owe zukosownia, ale to jako ciekawostka , czekam na pytania pozdrawiam
Struna59 - opis świetny ale chyba bez szkicu się nie obędzie. Możesz to narysować? - zrobić fotkę rysunku i taką wstawić w komentarzu?
Pozdrówki
Adam
Struna59 - chyba jestem za leszcz w szkutnictiwie, bo zrozumiałem 10% , ale tak to jest z ze zdolnymi iacz leniwymi uczniami. Nie za bardzo mogę sobie wyobrazić to co napisałeś. Dam przeczytać to jutro jeszcze kupmlowi.
Z tymi listewkami to też myślałem i wydaje mi się, że patrząc na to matematycznie, to to co mówi buksztel jest logiczne - wielkość szczeliny wyznacza sinus kąta pod jakim trzeba zukosować. Pytanie, czy np 2 cm szczeliny jest równe 2 cm przeciwprosktokątnej i wtedy wchodzimy w trygonometrię ? Troche kombinuje, ale wolę 100 razy pokombinować niż raz spieprz...ć.
p.s.
załączam link do "francuskiego rysunku "
http://wolnym.files.wordpress.com/2010/12/dsc06732.jpg
http://www.oneoceankayaks.com/stitchglue/plyshophtm/scarfjig2.htm
Pwodzenia i cierpliwości
przesyłam schemat ukosowania wręg prostych strugiem elektrycznym. Pozdrawiam.
Wiele blednych tlumaczen powyjmowanych z kontekstu , technologie opisane przez laika w temacie .
Jesli ksiazki to :Sam zbuduj lodz , Projektowanie i budowa jachtow zaglowych ,System West Guegon .
Marcin, tak teraz do mnie dotarlo, ze wregi w twej lodce wykonane sa ze sklejki, a to znaczy, ze wystarczy je sfazowac i gotowe pozdrawiam .
Mam jeszcze jedno pytanie, które załączam jako mój odręczny rysunek, czy na pewno wszystko dobrze zrozumiałem.
Powodzenia no i pytaj
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.