SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Sztrandek 650 - budowa - sklejka Sztrandek 650 - cz. 16

Sztrandek 650 - cz. 16

Email Drukuj PDF

 

Witam Serdecznie!!
Jestem zaskoczony ilością odsłon mojego ostatniego "reportażu" - trudno to nawet nazwać reportażem.  Jest to raczej tylko krótka relacja z budowy.  Chciałem tą relacją przypomnieć o istnieniu, o trwaniu, chodziło przede wszystkim o zdementowanie krążących tu i ówdzie plotek o rezygnacji z budowy. Absolutnie nie miałem zamiaru cokowiek więcej pisać, usprawiedliwiając swoją niechęć do opisywania perypetii z budową faktem,. że jest Lipiec, wakacje, urlopy, żeglarze na wodach, pozostali na plażąch, kto to będzie oglądał i czytał.
Jakież było moje zaskoczenie, kiedy dzisiaj ok. godz. 21 wszedłem na forum i ku mojemu osłupieniu stwierdziłem że moja krótka relacja została odsłonięta 207 razy - przecież to tylko dwa dni, w dodatku Lipiec, Sobota i Niedziela, piękna słoneczna pogoda /przynajmniej tu w okolicach Gdańska /.
Doszedłem do "jedynego słusznego wniosku":
" Zainteresowanie budową jachtu przez totalnego dyletanata jest tak duże, że ludzie gotowi są poświęcić urlop, weekend, słońce, plażę, "
OOOOOOO  chyba jestem trochę zarozumiały..........................
Fakt ponad 200 odsłon nie podlega jednak dyskusji i aby nie zawieść swoich "wiernych fanów", którzy z pewnością byli  rozczarowni tak ubogą w treść relacją części 15, postanowiłem przełamać swoją niechęć do pisania i trochę dokładniej przedstawić co działo się w okresie od Listopada 1912 r. do 18 Lipca 2013 w przeżywaniu  przygody jaką jest dla mnie budowa Sztrandka.
Przypomnę - planowałem szpachlowanie i szlifowanie części dennej kadłuba oraz budowę przyczepy jachtowej;
- szpachlowanie i szlifowanie zrealizowałem, z budowy przyczepy zrezygnowałem.
Najpierw może o przyczepie - będzie tego mniej a więc z tematem uporam się szybciej.
Postanowienie budowy /tak jak i postanowienie poprawy w spowiedzi/ było stuprocentowe, obaw czy podołam - żadnych.
Cztery la ta temu zbudowałem przyczepę lekką na podwoziu Peugeota 205, została zarejestrowana na 650 kg, pięknie się prowadzi i to nawet z ładunkiem 800 kg. /bywało, że tyle na niej wiozłem /. Oprócz haka,  wtyczki i lamp świateł wszystko było ze złomu/.
Teraz jest już trochę wyeksploatowana ale pracuje dalej i zarobiła na siebie przynajmniej kilka razy.
Increase
Więc, do roboty:
Jako że cechuję się przypadłością "najpierw działanie a później refleksja" zakupiłem na złomowcu kompletną tylną oś z kołami  /wszystko w doskonałym stanie / od Citroen'a ZX
Increase
Increase
i zacząłem rozgladać się za pozostałymi materiałami / przede wszystkim kształtowniki na ramę/.
IIII...przyszło opamiętanie???
Jacht - ciężar w przybliżeniu 1000 kg,  długość 6,5 mb. Przewidziany maksymalny nacisk na tylną oś w Citroen,ie  około 800 kg, więc jedna oś to za mało a i długość ma tu znaczenie / sześciometrowa przyczepa na jednej osi - trochę to jednak karkołomne/. Do zakupu i przerobienia pozostaje 20 mb stalowego profilu zamkniętego 80 x 40 x 3, /trasowanie, cięcie, spawanie/ zakup jeszcze jednej osi, odpowiednich rolek, wyciągarki i odpowiedniego, z mechanizmem hamulca najazdowego, haka, tarcze do cięcia stali, elektrody koszty prądu.  Dla jednosobowego zespołu roboczego co najmniej 2 m-ce roboty, a i to przy sprzyjających warunkach atmosferycznych / nie mam hali produkcyjnej a w garażu stępką do góry jacht/.
O co więc chodzi, co jest głownym celem - oczywiście budowa łodzi, przyczepy poszukam, może być do remontu.
Znalazłem - trochę daleko - 350 km dogadałem się wstępnie telefonicznie i mailowo co do warunków sprzedaży i  20 czerwca o godz. 5,15 wsiadłem do samochodu a o godz. 16.00 tego samego dnia ustawiłem przyczepę obok jachtu.
Oczywiście przyczepa do remontu, jednak z Łodzi do Gdańska przyjechała na kołach za moją kultową 190 -tką. Najważniesze to,  odrestaurować to do czego nie będę miał dostępu po postawieniu na niej łodzi.
Nie było najgorzej, wszystkie śruby przy podporach z wyjątkiem czterech cybantów dały się odkręcić, odczyściłem  prawdopodobnie trudno dostępne, pod stojącym na przyczepie jachtem, miejsca  z rdzy, pomalowałem je specjalną okrętową farbą, błotniki i koła zdjąłem, postawiłem ją na kołkach, niżej aby ułatwić sobie ustawianie przewracanego na stępkę jachtu i rozpocząłem przygotowania do przewracania kadłuba.
Niestety nie mam zdjęcia przyczepy przed demontażem, to co możliwe, jak wygląda w tej chwili  pokazuję poniżej:
Increase
Tabliczka znamionowa na wysięgniku / dyszlu/ przyczepy.
Increase
Hak i wyciągarka - wyciągarka taśmowa.
Increase
Widok na ramę z przodu.
Increase
rama z lewej strony - piasty, bębny hamulcowe do odnowienia, czeka mnie również zabawa z odrestaurowaniem hamulca najazdowego
Increase
Widok z tyłu - podpory rolek zostały wyczyszczone z rdzy i pomalowane specjalną okrętową farbą.
Increase
Increase
Urwane cybanty dorobiłem z gwintowanego pręta fi 10 - oczywiście gięte na gorąco.
Increase

- do renowacji

 

Increase

Zespół rolek przednich, po dwie z każdej strony - umieszczone na aluminiowych osiach rolki mają możliwość odchylania w poziomie, przymocowane są do ruchome części ramy która daje możliwość odchylania w pionie, dopasowują się do kształtu dna przewożonej łodzi.

Zespół rolek tylnych, po cztery z każdej strony - zamocowane w podobny sposób jak przednie z możliwością zmiany kąta pochylenia tak w pione jak i poziome /Zdjęcie nie wyszło - powtórzę i przedstawię w następnej części.

 

 

Increase

Zdemontowane błotniki - do renowacji, na szczęści z dość grubej blachy z odnowieniem nie będzie kłopotów

Cóż, reasumując, bez fałszywego wstydu stwierdzam tu, że takiej przyczepy nie byłbym w stanie wybudować nie ćhwaląc się faktem, iż coś takiego z bliska zobaczyłem pierwszy raz.

Wkrótce  postaram  się   opisać  proces  szpachlowania i  szlifowania,  w którym  wydawałoby  się  nie może być wpadek   -a jednak!!!!

To by było na tyle w dniu dzisiejszym - mam nadzieję że tym razem nie rozczarowałem.

Jeszcz tylko jedna prośbo -uwaga, jeśli ktoś z Szanownych Forumowiczów miałby jakieś uwagi, pytania  do poprzednich reportaży, proszę o przekazywanie ich w komentarząch do artykułu bieżącego, gdyż praktycznie wstecz nie zaglądam, nie chciałbym żeby Ktoś poczuł się urażony faktem, że nie odpowiedziałem na Jego komentarz.

Pozdrawiam!!

"Andach"

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 22 lipca 2013 09:47  

Komentarze  

 
#1 Jacek 2013-07-22 18:34
Fajnie, że piszesz relację, generalnie są one bardzo pomocne dla każdego początkującego budowniczego. Ja np. myślę o budowie przyczepki (ewentualnie adaptacji zwykłej towarowej) i każda wskazówka/doświadczenie/informacja może być bardzo pomocne przy podjęciu decyzji o budowie. Tylko taka moja drobna uwaga, jakbyś się bardziej postarał przy zdjęciach, wiem że to nie konkurs fotograficzny ale zdjęcia tu zamieszczone są trochę nie ostre i mogą słabo odzwierciedlać to co chcesz przekazać
 
 
#2 Teodor Tomicki 2013-07-22 22:21
Prosilbym tylko o jedno-bardziej wyrazne zdjecia,bo sa
rozmazane i niewidac szczegolow
Pozrowienia - Teodor :sad:
 
 
#3 Bogdan Majchrzak 2014-06-03 11:34
Andrzej coś dawno Ciebie nie widać. Czy to już koniec relacji?
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.