SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Xylon po raz 4

Email Drukuj PDF

Witam po długiej przerwie w pisaniu. Dobrze ,że prace przy łódce nie podzieliły takiego losu .

Plan na zeszły rok zrealizowany. Kadłub naprawiony ,oblaminowany i pomalowany 4x eposydową farbą podkładową. Wykorzystałem farbę w kolorze białym i szarym.Malowane naprzemiennie,tak aby dokładnie pokryć całą powierzchnię.Na to w przyszłości położę farbę nawierzchniową. Prace prowadzone jeszcze w lipcu. W sierpniu urlop i przerwa (przydała się ,żeby nabrać energii i pomysłów). Wrzesień budowa wiaty bo powiem szczerze miałem dosyć tych prowizorycznych zadaszeń. W październiku zabrałem się za krawędź burty.Pomysł był taki ,aby zachować ją w kolorze naturalnego drewna. Całość okleiłem obłogiem o grubości 2mm z drewna egzotycznego. Jako klej : epidian5 + PAC. Kilkanaście zacisków stolarskich i klejenie odcinków 3-3,5m na jeden raz. Potem szlifowanie i zabezpieczenie podkładem epoksydowym do drewna .Na to w przyszłości pójdzie lakier. Wyszło całkiem fajnie.

Koleje prace to pokład. Usuwanie starych fug , wklejanie niektórych elementów na nowo i uszczelnianie. Do tych prac używałem klejów i uszczelniaczy SIKA (łatwa aplikacja i super efekt końcowy zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym) Dni z gorszą pogodą to czyszczenie drobnych elementów metalowych ,które właśnie oddałem do ponownego pochromowania.

Zabrałem się także za górną część sterówki (oczyszczona ,zamówione nowe szyby ze szkła chartowanego z filterm UV u kolorze brązowym) Obecnie pogoda kiepska więc nawet chęci brak. Byle do wiosny.

PozdrawiamIncrease

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

Increase

Poprawiony: wtorek, 26 stycznia 2016 23:37  

Komentarze  

 
#1 DOCENT 2016-02-02 15:02
Witaj, chciałbym zapytać Cię o laminowanie "na suficie", bo z tego co piszesz, laminujesz bez odwracania kadłuba do góry dnem: czeka mnie podobne wyzwanie, ale na laminacie. Muszę usztywnić pokład w kilku miejscach, myślałem o żebrach z korytek z laminatu. Czy tkanina nie odpada pod własnym ciężarem i czy dodajesz coś do żywicy, żeby bardziej się kleiła? Jakiej użyłeś tkaniny i o jakiej gramaturze? Pozdrawiam, Michał
 
 
#2 Krobia 2016-02-02 20:41
Witam
Tkanina bez problemu trzyma się powierzchni.Wcześniej roboczo przymocowana pinezkami. Gramatura 160 splot PLAIN. Ważny element to odpowiednia żywica przeznaczona do laminowania o małej gęstości.Nic dodatkowo do żywicy nie dodaję.(oczywiście nic poza utwardzaczem :-) .Tu akurat stosowałem epidian 53 + utwardzacz Z1. Zalety bardzo łatwo przesącza tkaninę. Wady -śmierdzi strasznie w trakcie pracy i nawet przypadkowy kontakt ze skórą jest niebezpieczny. Najlepiej nanosić wałkiem wówczas nic nie kapie.Nie wiem jak u Ciebie będzie wyglądała kwestia wzmocnienia dna łodzi.Czy powierzchnia dna jest równa i tylko oblaminowanie - to wówczas nie będzie kłopotu. Natomiast jeśli żywica miała by też wzmocnić jakieś elementy konstrukcyjne, czy uzupełnić jakieś ubytki w dotychczasowym laminacie i to wszystko skleić z nową warstwą tkaniny to pewnie bez obrócenia łodzi dnem do góry się nie obędzie.A jaką łódkę będziesz laminował?
Pozdrawiam
Marcin
 
 
#3 adamwalaszczyk 2016-06-03 15:57
Tak z ciekawości użyłeś primera do Sicaflex-u bo po zdjęciach nie wygląda na to ? Jeżeli nie to licz się z tym iż sica odejdzie szybciej niż powinna. Koleją sprawą jest głębokość rowków u Ciebie deck wygląda na dość wiekowy a więc grubości ubyło. jeżeli miałeś mniej niż 5mm to licz się z rychłym problemem.
 
 
#4 Krobia 2016-06-05 09:21
Witam
Primer precyzyjnie nałożony pędzelkiem przez moją córkę. Ogólnie córka pasjonuje się malarstwem i czasem pomaga mi w pracach.Następnym razem wkleję fotkę jednego z jej obrazów :-) Na moją sugestię aby za bardzo nie wyjeżdżać pędzelkiem poza rowki, skończyło się na tym ,że pędzelek poprowadzony jak nóż chirurgiczny. Co do głębokości fug to faktycznie nie jest jednolita. Choć producent zaleca nawet zastosowanie taśm dylatacyjnych na dnie fugi. A tego już nie zrobiłem.Przy tak wąskich szczelinach byłby to kłopot. Obawy moje też budzi suchość drewna.Łódź wysuszona totalnie,a dla drewna tekowego to nie koniecznie podobno dobrze. Obecnie jestem na etapie szlifowania pokładu i fugi trzymają się dobrze
( zobaczymy jak drewno zacznie pracować) .
Pokład jest już wiekowy i miejscami pomimo szlifowania widoczne są ubytki i drobne spękania. Obecnie rozważam czym zabezpieczyć pokład z zewnątrz. Nie powiem bo kusi mnie aby całość oblaminować tkaniną szklaną 100g i żywicą epoksydową z filtrem UV. Pokład wyglądałby ładnie i co ważne byłby w 100% zabezpieczony od wody. Żywica wypełniła by też wszelkie ubytki.Alternatywą na tą chwilę którą biorę pod uwagę jest zaolejowanie .
Pozdrawiam
Marcin
 
 
#5 adamwalaszczyk 2016-06-08 20:25
Taśmę delatecyjną też bym odpuścił jeżeli nie zdecydowałeś się na prze-frezowanie rowków. CO do precyzji nakładanie primera to bym nie przesadzał wszak szlifujesz na koniec ale to że masz tak oddanego pomocnika się chwali. z laminowaniem całości bym uważał a przynajmniej poprzednie prace nie wskazują na laminowanie .

Od olejowania lepsze są teak sealer- y takie jak teak wonder czy semco nakładasz 3 warstwy i masz spokój na sezon z tego co pamiętam semco to koszt około 450 pln za galon czyli jakieś 3 warstwy i trochę zostanie biorąc pod uwagę wielkość łódki. uzyskujesz wtedy zabezpieczony pokład trwalszy od oleju i odporny na wodę i bród.
 
 
#6 Krobia 2016-06-11 09:51
Ten teak wonder to faktycznie niezły produkt. Adamie , a co dokładnie masz na myśli mówiąc ,że poprzednie prace nie wskazują na laminowanie. Cały czas to oblaminowanie cienkim, transparentnym szkłem chodzi mi po głowie, właśnie ze względu na niedoskonałość pokładu.Miejscami widoczne drobne spękania. Moje doświadczenia z różnymi olejami wskazują ,że wręcz jeszcze bardziej uwidaczniają wszelkie niedoskonałości powierzchni.
Pozdrawiam

 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.