SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Porady i plany Projekty Wojtka Kasprzaka Tabela rzędnych w planach - jak z tego korzystać

Tabela rzędnych w planach - jak z tego korzystać

Email Drukuj PDF

Co to jest tabela rzednych i jak z niej korzystać?.   Pytanie takie pojawia sie dosyć często.

Tabela rzędnych znajduje sie na arkuszu planów i zawiera teoretyczne przekroje kadłuba w postaci współrzędnych wierzchołków dla każdego przekroju.  Korzystając z tabeli rzędnych możemy wykreślić komplet linii teoretycznych kadłuba w wielkości naturalnej. Do budowy jachtu potrzebne są rysunki wręg w skali 1:1. Przy wykreślaniu wręg korzystamy z arkuszy:- Linie teoretyczne- przekroje i arkusza - Linie teoretyczne-tabela rzednych.  Jak połączyc informacje z tych dwóch arkuszy ?.
Na przekrojach kolorowymi kólkami zaznaczono wierzchołki wręg oraz owalami o takich samych kolorach odpowiadające im współrzędne na tabeli rzędnych

 

Trasowanie wręg roboczych należy przeprowadzić bardzo starannie. Od dokładności ich narysowania zależy późniejsza płynność linii kadłuba. Trasowanie wykonujemy na arkuszu kartonu kreślarskiego (brystolu), kalki technicznej lub najlepiej na arkuszu sklejki lub twardej plyty pilsniowej. Sklejkę (pilśnię) można pomalowac białą farba emulsyjną.

Uwaga: Tabela rzędnych zazwyczaj przedstawia zewnętrzne wymiary linii teoretycznych. Po wytrasowaniu wręg według tabeli rzednych od ich obrysu należy odjąć grubość poszycia. Otrzymamy w ten sposób obrysy wg których należy wykonać wręgi robocze.

Sklejka sąsiednich pasów poszycia jednakowej grubosci - wyznacznie wierzchołków

 

Sklejka sąsiednich pasów poszycia różnej  grubosci - wyznaczanie wierzchołków

Jeżeli pasy poszycia po obu stronach obła zrobione są ze sklejki róznej grubości to po odjęciu grubości poszycia następuje przesunięcie rzeczywistego wierzchołka wręgu. Aby to niewielkie przesuniecie zniwelować i po poszyciu obło "wróciło" na swoje miejsce oraz dopaspwać rózne grubosci sklejki mozemy zukosować sztorce sklejki w sposób pokazany na rysunku. Ale czy warto - roboty dużo a efekt praktycznie niewidoczny.

Poprawiony: piątek, 10 września 2010 08:11  

Komentarze  

 
#1 ondra 2012-11-06 19:19
chcialm zapytac czy byloby možliwe wregi wyciac wedlug rysunku 98 i czy byloby mozliwe poszyc wregi badz pianka poliuretanowa czy zamiast sklejki uzyc paneli laminatowych zeby dosiagnac plynnej linii kadluba i potem jeszcze oblaminowac jako calosc.dziekuje za odpowiedz.

Jestem zupelny amator i pierwsze zapytanie niz poczytam plany . Ktore wregi od0+ do 9sa robocze i potem sie usuwaja i czy wrega nr.3 wycina sie na gotowo i zostaje jako zejsciowka do kainy
Jeszcze musze sie usprawiedliwic za gramatyke duzo mi ucieklo od lat szkoj¨lnych a jestem suchoziemiec z czech,ale chyba moc sie smiac nie bedziecie :D :D :D
ide stidiowac plany :o
 
 
#2 Administrator 2018-04-28 13:40
Onda - wiele lat minęło od Twojego wpisu.

Jakoś go przegapiłem. Czy już budujesz łódkę?
Daj opis na szkutnika - ciekaw jestem jak Ci idzie
Pozdrówki
Adam
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.