SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home SALMO 15 budowa Krzysztofa DZIENNIK BUDOWY, Podejście nr 26 – koniec wakacji a statek w garażu

DZIENNIK BUDOWY, Podejście nr 26 – koniec wakacji a statek w garażu

Email Drukuj PDF

 

Data

Ilość przepracowanych godzin

Czas łącznie

29.06  - 06.09.2018

118:30

330

 

Minęły dwa miesiące od ostatniego wpisu, a ja patrząc w historię moich prac odpycham od siebie napisanie kolejnego artykułu z dnia na dzień. Im więcej do opisania tym trudniej jest mi się zebrać aby cos napisać. Fakt jest też taki, że każdą wolną chwile próbuję wykorzystać na skończenie łodzi, więc często prace kończą się grubo po północy a rano trzeba wstać do pracy. Okres urlopowy również wpłynął na to że część prac odwlekła się w czasie, no ale krótki wypoczynek każdemu się należy. Zmierzając do celu, po zakończeniu mało przyjemnego i wyjątkowo monotonnego etapu przygotowań który w instrukcji pana Andrzeja dołączonej do projektu zawierał się w jednym krótkim punkcie brzmiącym: ”szpachlować, szlifować, malować” moja łódka otrzymała pierwsze warstwy farby i zaczęło być znowu widać jakiś tam postęp prac. Na początek zostały wykończone na gotowo te części które było by ciężko dosięgnąć po wklejeniu pokładów. Oczywiście miejsca gdzie mają być jeszcze wklejone dodatkowe listwy stanowiące wsporniki pod pokłady zostały zamaskowane taśmą aby nie kleić później listew do farby oraz zamknięcia przestrzeni bagażowej)

Skrzynka mieczowa została w końcu pomalowana od wewnątrz,

oraz przygotowana została spodnia część  pokładu dziobowego

Nadeszła więc pora aby przygotować ostatni element który nie był do tej pory wycięty czyli pokład, więc przypomniałem sobie jak używać mojego przyrządu do ukosowania i tak oto powstał ostatni element układanki.

Increase

Kolejne kilka kilogramów do całości projektu dodały wszelkie dębowe wsporniki pokładu

Oraz w końcu na swoje miejsce trafiła skrzynka mieczowa.

Równolegle z powyższymi pracami została zabezpieczona spodnia część pokładu abm nie mósiał się później czołgać po podłodze

Ostatnim krokiem przed wklejeniem pokładu było zapakowanie pierwszych „bagaży”. Komory wypornościowe zostały wypełnione workami z kulkami styropianu – może nie najlepsze wypełnienie ale w razie problemów zawsze łatwo będzie je usunąć wciskając do komory wąż od odkurzacza.

Zbierając wszystko co miało jakąś masę w garażu i jego okolicach udało mi się wkleić pokład (znowu chwyciła mnie płónoc  :) )

A następnego dnia przyszła paczka z Nauticonu a w niej:

Increase

Po zdjęciu całego balastu krawędź pomiędzy pokładem a burtą została wyprowadzona na okrągło moją ulubioną mieszanką epidian 5 + pac + pył drzewny. (jeżeli zanim stwardnieje przetrze się ją delikatnie szmatką obficie nasączoną rozpuszczalnikiem do epoksydów wychodzi piękna gładka powierzchnia której nie trzeba później szlifować – szkoda że tak późno to odkryłem). Następnie całe połączenie zostało zalaminowane.

Po zakończeniu prac „laminarskich” pokłady zostały zagruntowane lakierem bezbarwnym aby w razie zachlapania białą farbą łatwiej było je wyczyścić, na burtach zostały zamaskowane taśmą miejsca pod kołki dystansowe do owrężnicy i wszystko co miało być białe zrobiło się białe.

Następnie znowu zabawa z taśmą aby podczas wklejania kołków nie pobrudzić burt żywicą, swoją drogą maskowanie taśmą przed malowaniem lub klejeniem zajmuje mi zdecydowanie więcej czasu niż sam proces malowania.

Increase

A tak to wyglądało już po wklejeniu

A po dwóch dniach wszystko już pięknie błyszczało

Increase

Najbardziej pracochłonny etap dobiegł więc chyba do końca.

Kolejnej czynności nie byłem już wstanie przeprowadzić sam, trzeba więc było skrzyknąć ekipę do przewrócenia łodzi (w ferworze walki jednak zapomniałem im zrobić zdjęcia, dziękuję jednak wszystkim którzy przybyli za pomoc).

Po krótkiej przerwie na kawkę, wraz z moim dzielnym pomocnikiem (a pewnie przyszłym armatorem) zabraliśmy się za wykończenie dna.

Dzięki temu że burty zostały zalaminowane już wcześniej, do zalaminowania pozostało mi tylko dno, ponieważ temperatury na dworze przekroczyły 35 stopni, za laminowanie zabrałem się po 21. Metoda z rozprowadzaniem żywicy raklą którą polecił mi Adam pod jednym z postów sprawdziła się rewelacyjnie.

Przyszła pora na wklejenie stępki i jednego z pierwszych elementów który powstał i zalegał cały czas pod ścianą (skeg)

Następnie znowu  monotonny i mało przyjemny etap szpachlowania i szlifowani, tym razem przydała się szlifierka mimośrodowa która do tej pory była niewykorzystana -wewnątrz łodzi zdecydowanie łatwiej szlifowało się zwykłym kółkiem szlifierskim na wiertarkę. Gdy już wszystko zostało wygładzone do poziomu  zadowolenia łódka została pomalowana podkładem epoksydowymi i zaczęła już „jakoś” wyglądać.

Increase

Przy przewracaniu łodzi w końcu poczułem prawdziwą masę łodzi i doszedłem do wniosku że slipowanie jej na plażę po zakończonym pływaniu może nie być wcale takie proste jak mi się wcześniej wydawało i może okazać się że łódka cały sezon jednak spędzi w wodzie, w związku z czym część podwodna zostanie pokryta w związku z czym konieczne okazało się wyznaczenie KLW. Bez poziomicy laserowej było by to chyba niemożliwe.

Increase

Jak już wspomniałem w temacie, założony cel niestety nie został osiągnięty (wodowanie w wakacje) jednak ciągle mam nadzieję że jeżeli pogoda nie pokrzyżuje planów w weekend 14-16.09 łódka zostanie zwodowana – co prawda bez masztu który pomimo iż jest już sklejony (Arek jeszcze raz dziękuję za pomoc, wsparcie i użyczenie warsztatu), niestety nie zostanie dokończony ale może chociaż uda mi się wypróbować kupiony w lutym silnik. To już chyba ostatnia tak długa relacja, do zakończenia projektu zostało naprawdę już niewiele :)

Poprawiony: niedziela, 09 września 2018 19:36  

Komentarze  

 
#1 Tomasz Chilicki 2018-09-10 07:24
Bardzo ładna łódka i naprawdę piękne i czyste wykonanie.
Pozdrawiam
 
 
#2 DOCENT 2018-09-11 13:14
Podoba mi się, zwłaszcza estetyka pracy :) gratuluję
Mógłbyś napisać coś więcej o wyrównywaniu szpachlówki szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem? Czy używałeś zwykłego rozpuszczalnika do wyrobów epoksydowych (takiego z marketu) czy bardziej dedykowanego? Czy mieszanka E5+PAC+pył drzewny musi być gęsta?
Ja wyrównywałem szpachlówkę (LH160+H136/E5+Z1+mikrobalony/bawełna) pędzlem maczanym w żywicy (jak gips mokrym pędzlem) ale zostają ślady po pędzlu.
 
 
#3 Krzysztof Koza 2018-09-11 16:33
Cytuję Szpring Dziobowy:
Podoba mi się, zwłaszcza estetyka pracy :) gratuluję
Mógłbyś napisać coś więcej o wyrównywaniu szpachlówki szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem? Czy używałeś zwykłego rozpuszczalnika do wyrobów epoksydowych (takiego z marketu) czy bardziej dedykowanego? Czy mieszanka E5+PAC+pył drzewny musi być gęsta?
Ja wyrównywałem szpachlówkę (LH160+H136/E5+Z1+mikrobalony/bawełna) pędzlem maczanym w żywicy (jak gips mokrym pędzlem) ale zostają ślady po pędzlu.

Ja używałem rozpuszczalnika z SeaLine. Szpachlówka musi być bardzo gęsta ale nie zagęsta ciężko to opisać - jak będzie zbyt rzadka to spłynie i nie będzie miała kształtu jaki formowałeś. Ja nakładłem wszystko co miałem do nałożenia, a następnie obficie zmoczoną szmatką przecierałem kilkakrotnie szpachlówkę która już lekko zastygała. Przy drugim trzecim przetarciu szmatka już ładnie się ślizgała po spoinie i spoina była gładka bez żadnych śladów po szmatce. Ważne aby nie przyciskać zbyt mocno bo wtedy zdeformujesz spoinę.
 
 
#4 DOCENT 2018-09-12 08:03
Dzięki, spróbuję przy najbliższej okazji z mikrobalonami lub bawełną, powodzonka w dalszej pracy :)
 
 
#5 Gulek 2018-09-12 12:09
Cześć. Również buduję Salmo. Twoja praca zachwyca jakością i czystością. Jestem na etapie klejenia po zszyciu. Ale chciałbym wiedzieć jaką farbą malowałeś wnętrze i czym gruntowałeś. Nie zauważyłem tej informacji w tekście.
 
 
#6 Krzysztof Koza 2018-09-12 22:55
Cytuję Gulek:
Cześć. Również buduję Salmo. Twoja praca zachwyca jakością i czystością. Jestem na etapie klejenia po zszyciu. Ale chciałbym wiedzieć jaką farbą malowałeś wnętrze i czym gruntowałeś. Nie zauważyłem tej informacji w tekście.

Wszystkie farby w kolorach były z SeaLine (podkład również) , zgodnie z zaleceniami projektanta przed podkładem epoksydowym cała sklejka (poza elementami pod lakier bezbarwny) została nasączona żywicą (w moim wypadku 6011 + Z1). Elementy które były malowane lakierem bezbarwnym gruntowałem podkładem epoksydowym z OLIVY i na to lakierTEKNODUR. Co do SeaLine to pomimo iż posiadają specjalny rozpuszczalnik do malowania wałkiem oraz wałki to polecam jednak malowanie pędzlem wychodzi o niebo lepiej niż wałek-niestety doszedłem do tego na samej końcówce.
 
 
#7 Gulek 2018-09-13 15:17
Dziękuję.
 
 
#8 Gulek 2019-02-07 08:24
Cześć. Poza Salmo rozpoczynam budowę takiej amerykańskiej Dezety. Mam jednak problem z odczytem danych. Oczywiście wszystko w calach. Ale zapis jest taki: 1-3-2 Nie wiem co to znaczy, czy to setrne dziesiątki i jedności. Ale inny zapis jest np: 1-11-5 więc burzy koncepcję. Jeśli wiesz proszę o info.
 
 
#9 Gulek 2019-05-29 13:30
Krzysztof. Czy mógłbyś wskazać mi żaglownię, która szyła żagiel oraz cenę. Może być również poza tą stroną.
 
 
#10 Marek2809 2019-07-31 13:07
utracilem dane do Ciebie mailowe proszę skontaktuj się na mój tel 602-692-401 lub podaj sms-em Twój adres mailowy
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.