SzkutnikAmator.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Sztrandek 650 - budowa - sklejka Sztrandek 650 - cz. 5

Sztrandek 650 - cz. 5

Email Drukuj PDF

Witam!

Powiększ

Dziękuję za wskazówki i fachowe porady - szczególnie Tobie Adamie /stępkę będę składał i kleił na wręgach ustawionych na ławie/.

Wypoziomowałem, wypionowałem, sprawdziłem wszystkie wymiary zamontowanych na ławie wręg roboczych. Ustabilizowałem te wręgi przez powiązanie ze sobą i ławą montażową. Nie powinno być żadnych niespodzianek. Zamontowałem na ławie podstawę pod dziobnicę.  Z zakupionej sklejki wyciąłem wręgę  dziewiątą i ustwiłem ją na ławie.

Powiększ

Otwór we wrędze Nr 9 wytnę po wstawieniu wzdłużników.

Wyciąłem ze sklejki cały obrys wręgi 0+ /pawęż/ , obramujące ją listwy 25x50 i klęję to wszystko razem  i jutro mam zamiar ustawić ją na ławie. Myślę, że będzie wystarczająco mocna by przejąć naprężenia wyginanych wzdłużników i stępki. Pozostaje do wykonania wręga Nr 3  / wejście do kabiny/.

Powiększ

Nie kupowałem na razie sklejki na poszycie kadłuba - ta zakupiona dotychczas jest przeznaczona na ścianki pawęży, podłogę i siedzenia kokpitu,  ścianki wręgi Nr 3 oraz inne tego typu elementy. Jest to sklejka wodootporna i tzw . antypoślizgowa.

Powiększ

Jeśli chodzi o poszycie kadłuba, to na razie zakupiłem 3 arkusze twardej płyty pilśniowj grubości 5 mm, z której po zamontowaniu stępki i wzdłużników mam zamiar wyciąć szablony do przeniesienia na sklęjkę.

Byłoby to na tyle w temacie budowy.

I w tym momencie - jako że pojawiają się problemy a w projekcie, co zrozumiałe nie zostały uwzględnione wszystkie szczegóły, zaś wyobraźnia już nie wystarcza - zwracam się do wszystkich amatorów - fachowców szkutników o pomoc. Może ktoś posiada wykorzystaną, sprawdzoną książkę - poradnik, w której opisana byłaby budowa jachtu, sam zaś zna ją na pamięć i jest mu nie potrzebna - chętnie odkupię /za zaliczeniem pocztowym/.  Czekam -  zakupiłem  na Allegro dwie:  "Buduję jacht z laminatu" i  "Naprawiam jacht", Nie wiem czy mi się przydadzą i w tej sytuacji każda sprawdzona pozycja byłaby na wagę złota. Z góry dziękuję!

P.S. Jeśli chodzi o transport, to jest to problem na razie dosyć odległy - zakładana w projekcie masa jachtu to 750 kg - nie wiem czy zamknę się w tym limicie ale sądzę, że nie przekroczę 1 tony więc moją osobówką i z moimi uprawnieniami mógłbym go ciągnąć - oczywiście na odpowiedniej przyczepie.

Kwestia balastu, który w założeniach projektowych wynosi 400 kg /wlewany do odpowiednio wyspawanego profilu, w postaci płynnej, roztopiony ołów/, to raczej zrezygnuję z tego rozwiązania z uwagi na cenę i dostępność. Myślę o kulkach staliwnych zalanych utwardzoną żywicą w takim - oczywiście większym profilu /ciężar objętościowy jest trzykrotnie niższy/. I tu będę miał prośbę do projektanta P. Wojtka o pomoc w ustaleniu wymiarów takiego balastu. Nie bardzo mogę sobie wyobrazić balastu w rurach PCV.

Pozdrawiam

"andach"

 

 

Poprawiony: środa, 30 maja 2012 12:05  

Komentarze  

 
#1 wolnym 2012-05-31 10:49
W kwestii balastu. Dlaczego rezygnujesz z ołowiu ? 400 kg to tak na oko 35 litrów ołowiu. Przy innym stopie zwiększy Ci się to minimum trzykrotnie. Ja mam trochę nadmiarowego ołowiu i przygotowuję się do wylewania formy. Jak mi zostanie to wszystko co zostanie możesz zabrać na dobry początek. :) Czy dostępność i cena ołowiu to jedyna Twoja trudność ?
 
 
#2 Administrator 2012-05-31 16:41
Andrzeju - z książek polskich to chyba jeszcze tylko Ci brak Milewskiego , poza tym właściwie nic nie ma na rynku. Ja ściągałem sobie trochę książek z USA - niektóre pozycje naprawdę ciekawe ale czy przydatne w Twoim wypadku to nie wiem.
Jeśli masz pytania bo czegoś nie wiesz - po prostu je napisz... pomożemy :-)

Co do balastu - jeśli zwiększysz objętość - zwiększasz też opory pod wodą, Ołowiu nie masz dużo nie rezygnuj - to najlepszy materiał na balast.
Żywica którą chcesz zalać kulki w sumie jest kruchym materiałem - to tylko spoiwo.
Ołów jest znacznie lepszy. Po prostu już zacznij zbierać i kupować po trochu tak abyś miał go wtedy kiedy będziesz potrzebował.
Pozdrówki
Adam
 

Niestety nie masz uprawnień do komentowania artykułów. Komentarze dodawać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu.

Zaloguj się!

Newsletter: Co nowego?Wiadomość HTML?


Info

Witryna SzkutnikAmator.pl została utworzona, jest prowadzona i utrzymywana przez szkutnię adamboats.pl oraz sklep żeglarski SZTORMIAKI.PL

Wszelkie prawa zastrzeżone.